gurmid

Jaký je váš názor na podivný dopis Karla Hynka Máchy?

Dopis je adresovaný jeho příteli Eduardu Hindlovi. Popisuje v něm zážitek, který se mu stal na hradě Houska.

´´Došel jsem na Housku s druhé hodiny půlnoční. Císařský háv nebes, lesy šuměly nočním vánkem. Jasno všude, lampy nepotřebí, v duši horší temnota. Jeť prý na hradě jáma, sluje jakási, vede do pekla. Jedni praví, že ji sám d’ábel vykopal, jiní, že alchymisti prorazili. Jda po nádvoří v hlubokých stínech, zahlédl jsem temnější otvor v podzemí. Do té pekelné jámy spustil kdys zločince – Eduarde, mně té chvíle bylo zoufaleji, než dávnému odsouzenci – táhlo mě to v neznámé hlubiny stezkou neznámou! Pro tu chvíli zažehl jsem borovou soušku, a Eduarde, já se toho odvážil – vlezl jsem do té díry. Chvíli sestupuju – podobné chodby bývaly na Dobytčím trhu, co klučík jsem jimi prolézal – závanem z hlubin louč zhasla. „Jestli toto není peklo, kde tedy jsem?“ táži se vyjeven – člověk je slabé zvíře. „V Praze, předci,“ odvětila sličná Dídó. Mně se zatmělo před očima. Vzpomněl jsem na legendy, kdy člověk opustiv domov, vrací se po řadě roků: „Který letopočet?“ vyhrkl jsem, doufaje, že žertem odpoví. „Dva tisíce šest,“ pronesla. Zakroužila prstem po čele – zmizela mi.´´

Nejlepší odpověď
annas

Hrad Houska se nazývá bránou do pekel. Je opředený pověstmi takže Máchova fantasie zřejmě zapůsobila.

"Jak a podle čeho dostal název hrad Houska, hrad Kost a hrad Loket?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-hradu-houska-rika-brana-do-pekel

Víte z literatury, že Mácha navštěvoval staré hrady, měl různé představy, sny, fantasii, protože šlo o romantického spisovatele. Říkalo se o něm, že to byl rozervaný č jedinec s křehkou duší, sexuálně zaměřený.

Myslím si, že jde o Máchovu alegorii, která souvisí s pověstí o tomto a zřejmě i jeho představivosti která t směřovala do budoucnosti.

Mácha do hradu dorazil před svítáním, navíc byl prý ovíněný, tedy společensky unavený, ale jak mohl sestoupil do jámy, i když už byla prý zasypaná. Prožil noční můru.

"Otazníky se však nad Houskou vznášejí dál. Co se vlastně skrývá v tajemné díře pod hradní kaplí? Co tolik vyděsilo společensky unaveného Karla Hynka Máchu?

https://www.re­flex.cz/clanek/cau­sy/73805/houska­.html

Mácha se také považuje za básníka hřbitovní poezie – jeho motivy – ruiny, hřbitov, hrob, noc, smrt – zamýšlí se nad pomíjivosti života, jde o reflexi, možná i meditaci, když i s přírodou, jsou to filosofické úvahy. .

Dopis, který jste citoval, možná Mácha nenapsal, i když se předpokládá, , že by to mohl být on – podle stylu

Možná jde o Máchovo vlastní sebeničení, stejně jako ničil svou Lori. Možná je to jeho obraz pravdy, která je v podzemí, v minulosti hrůzná, je třeba ji stále hledat a najít ji a poučit se z ní. To se lidem nedaří, protože některá pravda je nepříjemná,. je ošklivá. ,

Nevím, četla jsem kdysi různé úvahy, v mnohém se liší, ale možná to svědčí o tom, že Mácha byl velký romantik, který pociťoval rozpor mezi snem a skutečností. . Vidina nového světa, který je v nedohlednu. Nový svět nehledá v náboženství, , ale možná v historii. Vzpomínám si,že ocenil husitství, tedy naši historii..

Ale určitě Máchův dopis rozšířil tajemnosti hradu Houska.

Další odpovědi
marci1

Možná je pod hradem Houska opravdu peklo, možná se to Máchovi jen zdálo a v dopise popsal svůj sen. 🙂

Karel Hynek Mácha v r. 1836 v těchto prostorách zahájil bádání a hledání pekelných vstupů.V mdlobách se prý Mácha přenesl z pekla utrpení vlastní duše
do r. 2006. A vize pekla našeho století ho vyděsila.
https://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/1165109348-vyprava-za-ceskymi-certy/204562215­400012-brana-do-pekla/titulky

Mácha jednoho dne musel na hradě přespat a ve svém dopise svému příteli Eduardovi píše, že se mu na hradě zjevila záhadná osoba, která mu ukazovala pohyblivé obrázky (možná kamera). Když se zeptal, co mu ukazuje, odpověděla, že okolí hradu v roce 2006. Mácha dále píše, že viděl davy lidí, které přináší velké příšery se svítícíma očima (možná autobusy)
Více zde: https://zahado­log.webnode.cz/pro­ducts/hrad-houska-brana-do-pekel1/

autacek

Názor je takový, že se jedná o falsum.