Jaký je rozdíl mezi zemědělcem a rolníkem a kulakem a farmářem?

Doplňuji: Rozšiřuji otázku s kulaky a farmáři.

Nejlepší odpověď
marci1

Zemědělec nebo rolník je pracovník v zemědělství. Jeho úkolem je vyrábět zemědělské produkty.
Zemědělec je obecné označení pro povolání. Výraz je vytvořen ze dvou slov země (ve smyslu půda) a obdělávat (zemi dělat).
Naproti tomu rolník označuje spíše sociální status. Je odvozeno od slova „role“ (pole) a obecně označuje lidi, kteří pracují na venkově. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zem%C4%9Bd%C4%9Blec

Další odpovědi
Smackdown

Rozdíl je, kdo se v jakém roce narodil, a jakou má slovní zásobu, staročech by použil slovo rolník, ale já jsem z mládého roku, takže užívam moderní výraz, a ten zní zemědělec.

Kepler

Jsou to v podstatě synonyma, jen se to v různých dobách nazývalo jinak. Zemědělec a rolník existoval před Vítězným únorem, pak byl prakticky jenom družstevník (to ti tam chybí) a kulak, posléze zbyli jen družstevníci a zaměstnanci státních statků. Teď se tomu říká farmáři.

Mc Merkurion

… tak asi tak: zemědělec je kulak, rolník (rolník se používal hlavně na slovensku, tam byly JRD) , sedlák, z ciziny nám sem zavedli pojem farmář, ale ten pracuje na farmě, a u nás byly vždycky statky, na kterých hospodařili kulaci (původně to ale byli sedláci), říká se, že dopadli jak sedláci u Chlumce, ne že dopadli jak farmáři …

… zemědělec i rolník jsou pracovníci v zemědělství (PRACOVNÍCI)
… kulak byl soudruhy nenáviděný sedlák
… farmář je zemědělec, který pole či jiný výrobní prostředek v zemědělství vlastní (tak jako kdysi kulaci a sedláci) a zaměstnává zemědělce a rolníky …

Edison

Pozapoměl jsi na kulaky a farmáře.