annas

Jak vzniklo úsloví „Panenko skákavá“?

Jaká chápete jeho význam? Panenko skákává, dnes už je poslední den vánočních svátků!

Nejlepší odpověď
hanulka11

Skákavá (Sakrální památka)
Určitě jste nesčetněkrát použili úsloví „panenko skákavá“ (nebo ho používala alespoň vaše babička). Ve skutečnosti by se mělo říkat panenka skokovská, neboť poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné leží na Žluticku, v obci Skoky. Lépe řečeno bývalé obci Skoky, kterou zahubilo 20. století. Nejprve odsunuli Němce a nastěhovali slovenské rolníky. Ti v 50´s odmítli odevzdat statky do rukou JZD, takže se stěhovali zpět pod Tatry. Poslední ranou bylo vytvoření Žlutické přehrady, která zaplavila přirozenou cestu do Skoků i elektrickou přípojku. V 60´s pak armáda opuštěné domy srovnala se zemí. Dnes tak najdete na konci kamenité cesty (z E48 K. Vary – Praha, odbočka Údrč – Polom) jen majestátní poškozený kostel, neméně rozložitou ruinu původního gasthausu a poněkud skrytý hřbitov.

Zdroj: http://www.vy­letnik.cz/mis­topisny-rejstrik/zapadni-cechy/karlovarsko-a-slavkovsky-les/6581-panenka-skakava/

Další odpovědi
anonym

Panenka skákavá a jěště to k ní nemám daleko,kousek od Varů…

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/prameny_prou­dy/_zprava/363750

Elk

Já bych řelk, že to vzniklo asi tak, že vraceli z polí zemědělci a jedné panence přejel nohu řebřiňák a ona pak musela doskákat až domů. Pak ji říkali panenko skákavá… nebo to bylo jinak…?
Já vím, jsem vedle.