Rokio

Jaký je rozdíl mezi vnější a vnitřní svobodou?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení v archivu třeba u vašoí otázky

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-prislovi-kazdy-je-strujce-sveho-stesti
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-vnitrni-a-vnejsi-svoboda--

„Vnější svoboda vychází ze zákonů a různých nařízení a vyhlášek našeho státu. Vychází z toho, že kde začíná svoboda jednoho, končí svoboda druhého.
Jsou to vlastně naše možnosti.

Vnitřní svoboda je stav naší duše, naše myšlenky , intuice, využívání rozumu, vůle, ovládání se, zkrátka uděláme to, co chceme, co cítíme, ale nesmí to být v rozporu s vnější svobodou, tedy se zákony apod..
Jde o naše schopnosti a jejich využití.“

Zřejmě vaše reakce na mou odpověď .

Pachateli, který je ve vězení, porušil zákony, takže se nemůže venku pohybovat, je omezen „mřížemi“.

Ale má své myšlenky, můžete tedy přemýšlet, říct svůj názor, ale ne třeba se domlouvat na útěk apod. Vnitřní í svoboda jsou naše myšlenky, zde je možné je vyžít pro určitý účel,, pokud máme na to schopnosti a neporušíme zákon či pravidla.

Další odpovědi
Lgee

Vnějši – zda člověk žije nebo nežije ve svobodné zemi/organizaci, kde nejsou jeho svobody potlačovány a může žít relativně svobodně.

Vnitřně – Být vnitřně svobodný, cítit se svobodně nebýt svázan touhou po nic- nenaplňujících pocitech, jako je bohatství, moc, sláva. Žít vnitřně svobodně znamená si užívat každý den naplno, jakoby měl být poslední, neřešit bohatství apod, nezávisle na tom kde a jak žije. Vnitřně svobodný může být i člověk co žije například v Číně, pokud je jeho jedinou touhou mít svobodu v některém z demokratických nebo jiných států, a dokáže mít pocit štestí už jen z toho že přežil daný den.

hapiky

Svoboda je svoboda ať už jakákoliv. Pokud není svoboda, je útlak, ať už jakýkoliv, ale není to tak černobílé, jak se zdá. Někdo by mohl říci, že ve Velké Británii není svoboda, protože se tam nesmí veřejně hanit královská rodina atd…

zjentek

Vnitřní svoboda přichází zvenčí, takže buď je občan svobodnej tak i onak, anebo ne, zase tak i onak.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lgee

Annas – našeho státu :D, evropskou unii asi neznáte, stát opravdu není nikdo kdo by omezoval svobodu aspoň ne v civilizované Evropě.

annas

Lgee

ujasněte si, co vnější svoboda je. Dovoluje vám zákon, abyste kradl? Když jste ve vězení, můžete z něj odejít?

Nikdy jste od rodičů nedostal „zaracha“?

Můžete se volně pohybovat třeba v atmovové elektrárně? Třeba teď s tornádem drancovat opuštění domy?

Lgee

Ale to zda trest přijde neni 100%.

Lgee

Udělat to můžu, krast, podvádět, vraždit.. jde jen o to zda mi to vyjde nebo nevyjde, ale udělat to můžu akorát po porušení zákona nejspíš přijde trest.

annas

Můžete, ale porušuje zákony, takže musíte počítat s tím, že může přijít trest.

Takovéto úvahy jsou porušením morálky

Lgee

No jenže morálka jaksi neexistuje takže není co porušovat, to je jen výmysl lidí (morálka)