ivzez

Jaký je rozdíl mezi únavou a ospalostí?

Ospalost vnímám jinak než únavu,
ale rozdíl bych vysvětlit neuměla.

Poznámka:
Inspirovala mne otázka ohledně předcházení jarní únavě:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/trpite-jarni-unavou-je-mozne-ji-predchazet-tak-ze-budete-lini-cely-rok-a-tudiz-vas-unava-neprekvapi

Nejlepší odpověď
annas

Ospalost vzniká z nedostatku spánku. Ale může být i důsledkem únavy. Při ospalosti se mně zavírají oči, ale stejně i při únavě. Někdy jsem unavená, chce se mně spát, ale trvá dlouho, než usnu.

Únava může vzniknout z nedostatku energie, může být příznakem nemoci, třeba nízkého tlaku, chybějících vitamínů či minerálů v těle, nedostatkem sluníčka., stresu atd.

Když jsem unavená, ale i ospalá, potřebovala bych „podepřít“ víčka, jsem malátná , chodím pomalu, sedím v klidu, odpočívám., stačí si chvíli odpočinout.

Často spolu oba pojmy souvisejí. Někdy ale i nadbytek spánku vyvolává únavu.

Další odpovědi
Kepler

Myslím si, že únava nastává po fyzických, ale i psychických výkonech a nemusí být nutně spojená s ospalostí. Prý je dokonce někdy člověk unavený tak, že nemůže usnout. Zato ospalost se dá navodit po několika škopcích piva nebo jiného alkoholu. Mně například padají rolety i po dobrém jídle.

Drap

Ospalost chápu jako stav, kdy už se mi chce opravdu spát.únavu jako stav, kdy se člověku nechce ani hýbat, nic dělat a podobně. že si při tom třeba i zdřímne, i když je dostatečně vyspalý na situaci nic nemění.

Jana5678

Rozdíl mezi únavou a ospalostí je v tom, že únava je celkový stav vyčerpání, zatímco ospalost je pocit, že se vám chce spát. Osobně jsem našla účinnou pomoc na internetových stránkách https://www.a­damkrupa.cz/, kde jsem si koupila Krupu Kratom, který mi dodává energii a pomáhá mi zvládat stres. Jeho přírodní složení je skvělé a já se cítím lépe.

Jakub Tlapal

Já jsem třeba unavený, ale spát se mi přitom nechce. Kolikrát večer ležím v posteli a hodinu nemůžu usnout, protože pořád nad něčím přemýšlím a nedokážu se úplně zklidnit. Musel jsem si koupit kratom z https://www.gre­enherbs.cz/ , protože jinak bych se z té únavy nikdy nedostal. V práci to nějak přežiju a odpoledne doma už to je dobrý.