annas

Trpíte jarní únavou? Je možné jí předcházet tak, že budete líní celý rok, a tudíž vás únava nepřekvapí? –

Platí nejen německé přísloví z č. 1?

  1. „Týden pracovitého člověka je sedm dní, týden lenocha je sedmkrát zítra.“
  2. „Lenost je zvyk odpočívat dříve, než se člověk unaví.“ Jules Renard
  3. „Lenost je hloupost těla, hloupost je lenost ducha.“ Lucius Annaeus Seneca

http://the.cz/ci­taty/index.php?pa­ge=citaty

Obrázek: https://pixaba­y.com/cs/z%C3­%ADval-nuda-diskuse-mlad%C3%BD-%C5%BEena-1458441/

Zzapomněa jsem u citátu 2. napsat příjmení, ale z únavy to není, spíš moje nepozornost.

Nejlepší odpověď
led

1 – Nie, odkedy som na „trvalom odpočinku“ nemám na to čas
2 – Príslovia: majú čosi do seba, len u Senecu som trochu na váhach…
Hlúposť nemusí byť vždy príznakom lenivého ducha, môže byť aj z nevedomosti, alebo slabého ducha. Mnohokrát pomenovanie „hlupák“ je mierené práve od človeka, ktorý nechce pripustiť inú myšlienku, než práve tu svoju. Nemôžem si nespomenuť na legendárnu vetu MUDr.Strossmayera (Nemocnice na kraji města) „Kdyby hloupost měla krídla…“ s malou úpravou:
Kdyby hloupost měla krídla, mnozí lidé by se vznášely na hlouposti své nadřazenosti"

Další odpovědi
ivzez

Předcházet jarní únavě lze podle mé zkušenosti aktivitou
a dostatkem vitamínů (nemíním potravinové doplňky).

1 + 2 souhlasím.

3 jenom s druhou částí.
Lenost vnímám (stejně jako hloupost)
jako projev ducha, nikoliv těla.

PS:
A co plynulý přechod ze zimního spánku do jarní únavy?

Kepler

Ano, únava mě nikdy nepřekvapí a lenost trénuju po celý rok. Budiž mi polehčující okolností, že mi přibývá kil a ubývá sil. V naivní představě už futruju acidum ascorbicum, ale prokrastinace mě to asi nezbaví, stejně jako moudra citovaných pánů.

Drap

Většinou ano, u mně se to ale mísí s tím, že je už jaro a potřeba začít něco dělat. Pocitově jsem tedy rozporuplný, ale většinou jdu něco dělat, nebo se někam podívat. Každý z nás potřebuje podle mne tak trochu lenošit, trochu si odpočnout.Nesmí to však vyústit v trvalou lenost. Znám i takové lidi, ale jsou to v podstatě chudáci, kteří jen tak tak přežívají.
Všechny tři body jsou bezesporu zcela pravdivé.

orestez

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Proto může být aktivní. Kdo těžce pracuje, musí mít únavu a odpočívat, jinak brzy zdechne. U mě jarní únava nastává dřív. Koncem listopadu. Trvá do února. Sděluji, že mám zimní spánek. Teprve po prvních slunných dnech nabývám sil. Po lenošení nastává průzkum okolí, hledám, co se dá vykonat s nejmenším vypětím sil. Některé záležitosti se dají vynechat. Co je těžké, odsunout a dát přednost důležitým činnostem. Zní to jako zpovědnice. Nějaký pohyb, hnací síly musí rozpohybovat. Ale musí mít cíl. Jinak se z člověka může stát pobíhající zmatek rezignující nad vším. 7× zítra nic, tomu se dá vyhnout. Stačí postupně plnit malé povinnosti. Staré citáty a postřehy nemusí stačit modernímu vývoji práce a nároků. Ale mohou být ukazatelem, nebo snad pomohou prozřít. Hlavně se nestát tažným hovádkem. Kdybych se měl porovnat s věčně běhajícím mravenečkem, měl bych se ohlédnout také na spícího lva v poušti. On rád lenoší. Ale nezůstávat přilepen na list rostliny jako housenka. Ostatně, nikoho lenošného člověka neznám.

Cizecek.M

Ahoj… máte prosím někdo zkušenosti s tímto priduktem https://www.nus­tore.cz/mlady-jecmen-premium-100-g-bio-nupreme/ na vyčeroání a častou únavu? Pomáhá?

annas

Ach jo. Nenapsala jsem příjmení u č. 2. Není to výmluva, ani lenost, ale …
kontroluji, kopíruji z konceptu a přece se chyba vloudí.

orestez

Co máte z toho, to já včera technikovi pomáhal vyčíst sériové číslo … a četl jsem to zpřeházeně. Nebo zrovna taky tento tejden. Potřebné doklady založil – naházel do všeobecných papírů. Hledal 2 dny s marností vzpomínek v čem je to založeno.

annas

Díky. Uvědomila jsem si, že nejsem v tomto směru sama., ale …