Spartaboy

Jaký je rozdíl mezi psychospirituální krizí a schizofrenií?

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Může být i psychospirituální krize bez mimořádných stavů vědomí a paranormálních zážitků – na druhou stranu samozřejmě i schizofrenik může mít psychospirituální krizi. Ten termín se používá v souvislosti s tím, že některé psychické projevy nebo zážitky, které obvykle bývají považovány za typické příznaky psychóz, se mohou projevovat i způsobem, který dává smysl, je funkční a je reflektovaný. To je také klíčový rozdíl – i pokud má někdo nějaké vize, vjemy nebo stavy mysli, které by jinak byly považovány za bludy či halucinace, tak pokud je dokáže racionálně reflektovat a rozumně o nich komunikovat, tak by neměly být považovány za patologické, psychotické. A naopak, u všech mystiků a spasitelů musejí být odborníci i veřejnost ve střehu, nakolik může jít o chorobné projevy.

Posouzení pak je samozřejmě velmi relativní a kulturně podmíněné. Stačí se podívat třeba na to, jak různě se lidé staví k tomu, jak svoji světonázorovou krizi a své psychické stavy řeší taková Greta Thurnberg. I když zrovna autismus je někdy považován za opačný pól než schizofrenie.

zjentek

Bobek, Greta je taky autista? Trpí (spíš „netrpí“) autismem? (;

Bobek 2

Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus jí prý byly diagnostikované a sama se k tomu hlásí. Ale jak vidíme, je vcelku funkční, takže spíš než jako patologie by to mělo být vnímáno jako výrazné osobnostní rysy. Občas někdo píše, že u ní vidí i rysy Downova syndromu, ale to nedokážu posoudit – rozhodně nepatří mezi ty, u kterých by to poznal laik na první pohled. Ale diagnóz se dá každému člověku přiklepnout libovolné množství – člověk bez diagnóz je jen špatně vyšetřený pacient. 🙂

Ono i to, že vypadá o pět let mladší, než kolik jí skutečně je, nejspíš bude geneticky dané a dalo by se to brát jako příznak nějaké vývojové poruchy. Ale asi jí ta „dětskost“ pomáhá k větší popularitě, než kdyby vypadala jako běžná sedmnáctiletá holka. A to, že na ní jsou její emoce vidět, může také mnohé její fanoušky a fanynky oslovovat, i když se to dá brát jako jeden z příznaků toho autismu.