MonkeyKing

Jaký je rozdíl mezi námětem a motivem v umění?

nemám šajna, hlp

Nejlepší odpověď
annas

Téma = námět = širší tematický okruh – např příběh , událost apod. . z města, z vesnice, současnost, historie, budoucnosti, společnosti, autorova zážitku i atd.

V literárním díle je motiv nejmenší jednotka, která má význam, určité téma – např. popis osoby.

Podrobnější vysvětlení najdete v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-tema-a-motiv-literarniho-dila-knizky-jaky-je-mezi-nimi-rozdil

V malířství
Námět – křesťanský, přírodní, portréty.
Motiv – Krista, louka, voda, hory, tvář atd.

Další odpovědi
arachis

Sice jsem to teď negooglila, ale myslím si, že námět je jen předloha. Nechat se něčím inspirovat, třeba přírodou, zvířaty, symboly… a motiv už je samotná realizace. Hotový výrobek.