Jaký je rozdíl mezi jazykovědcem a jazykoznalcem?

Nejlepší odpověď
annas

Doplňuje odpvěď briketky10, které je bohužel, nepřesná, chybí srovnání obou pojmů a jejich přesné rozlišení.

  1. Jazykovědec, jinak lingvista, filolog je odborník v jazykovědě; jazykozpytec = starší výraz. Je samozřejmě jazykoznalec.
  2. Jazykoznalec – je ten, kdo zná jazyk a umí odborně posoudit, kdo se v něčem vyzná, umí odborn= posoudit. Takže jazykovědec je i jazykoznalec.

--.
Ze širšího pohledu: např. polyglot – kdo ovládá, používá mnoho jazyků.

Jazykoznalec může být nejen odborník, ale i ten, kdo má zkušenosti, umí posoudit jazykovou správnost, třeba jen na určité úrovni. Na „nejvyšší“ úrovni posoudí jen jazykovědec.

Etymolog je odborník v etymologii, jazykovědec, ale i jazykoznalec.

Třeba autor Etymologického slovníku Václav Machek je jazykovědec, tedy lingvista, bohemista, ale znalec jazyka. .

Další odpovědi
briketka10

Jazykověda (lingvistika z lat. lingua – jazyk) – věda, která studuje, popisuje
a zkoumá jazyky, vztahy mezi nimi, vykládá jejich pravidla, pravopis atp.
Zdroj:
http://www.uc­seonline.cz/ces­ky-jazyk/jazykoveda-a-jeji-discipliny/

Jazykoznalec je etymolog, který ověřuje různá historická tvrzení.
Např. jedno jsem našla ve Wikipedii:
Tvrzení Bena Nietscheho bylo ověřováno německými i polskými
jazykoznalci a bylo nahrazeno dvěma jinými koncepcemi.
Zdroj:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Gliwice#Ety­mologie

Etymologie je obor lingvistiky zkoumající původ a vývoj slov.
Zdroj:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Etymologie