kurec

Jaký je rozdíl mezi esejí a úvahou?

Nejlepší odpověď
annas

esej – úvahový útvar – tedy úvaha nad fakty, hodnotí je, případně přináší nová řešení, subjektivní pophledl Týká se především oblalsti – kultury, literatury, umění, filozofie, atd.

Esej je žánr, který je na na rozmezí publicistiky, literatury a odborného stylu.

úvaha – slohový útvar, který se zamýšlí nad nějakým problémem,, tedy přemýšlení, autor zaujme stanovisko., rozebírá z různých úhlů pohledu, uvádí návrh řešení, shrnutí různých pohledů atd.

Úvaha i i esej jsou jedním z nejnáročnějších útvarů, protože vyjadřujeízpůsob myšlení. Liší se délkou, esej bývá kratší, důležité je vyjádření vlastního názoru.

Esej navíc nemá za úkol podat vyčerpávající a definitivní informace, nezachází příliš do hloubky. , autor se dívá na problém originálním způsobem, zkoumká z různých úhlů pohledu, ale vždy jde o subjektivní názorl ,

Těžko se na dálku vysvětluje, nejlépe vám vysvětlí učitel ve škole, když uvedé příklady.

Podle učebnice CJL

--
Více podrobností najdete v archivu

  1. esej

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=esej

  1. úvaha

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C3%BAva­ha

Další odpovědi
Kepler

Znova se budu zlomyslně plést do hájemství annas 🙂 Podle mně mají leccos společného, ale úvaha nemusí mít vysokou uměleckou hodnotu.

esej: útvar duchaplně a na vysoké (umělecké) stylistické úrovni pojednávající o otázkách kultury, filozofie, o aktuálních společenských problémech ap.

úvaha: přemýšlení uvádějící a hodnotící důvody pro zaujetí urč. stanoviska, uvažování; slohový útvar na něm založený: úvaha o životě; filozofická, racionální úvaha

zdroj: slovníky http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=e­sej_1