iceT

Jaký je původní význam

slova pacholek?
Chceme-li tak pojmenovat pomocníka,čele­dína,tovaryše,proč je stejně pojmenován i darebák,mize­ra,lump?

Nejlepší odpověď
annas

Ve staročeském slovníku má slovo pacholek mnohem více významů:

  1. hoch, chlapec, zvl. malý, pacholík:
  2. mladík, mladý muž, zvl. neženatý, chasník:
  3. muž s hodnotícím adj. chlapík: smilstvo s dobytkem a pacholkem, muž s mužem, dokonce zloděj
  4. čí (pánův ap.) služebník, zvl. mladý sluha, též zbrojnoš
  5. (s přívl. klasifikačním) příslušník námezdní čeledi; [v hospodářství] pacholek, čeledín
  6. (čí – řemeslníkův ap.) pomocník, námezdní pomocný pracovník; (ve výrobě) dělník:
  7. žoldnéř, námezdní voják, zvl. řadový.

Pacholek – pomocník kata – odpovídá významu.
Později slovník zmiňuje významy sluha, tovaryš, čeledín, jakýkoliv sluha.

Německý argot uvádí – Pachulke = trestanec.
Doplňuji:
Od katova pacholka k holomkovi – SNČ uvádí vztah ke slovu holomek = holomúdec = nezkušený mladík – doslova holé moudí, což byl název mužského přirození (dnes euf. holobrádek). Odtud pak služebník nižšího druhu, typicky katův pacholek.

Další odpovědi
Sůwa

Raději jsem si význam ověřila v SSJČ a je to tak, že pacholek je sice jiné pojmenování čeledína, ale současně se tak nazývali katovi pomocníci. Na tuto práci by nejspíš slušný člověk nešel, proto ji vykonávala různá pochybná individua. Zřejmě odtud je ten hanlivý význam.

Drap

Zřejmě je to zařazení z dob, kdy pacholci patřili k jedné z nejnižších tříd ve společnosti.
Moje úvaha je však jen laická.