Bramboura

Odkud pochází slovo bordel a jaký je jeho původní význam?

Nejlepší odpověď
annas

"Bordel:

  1. nevěstinec, dnes noční klub.
  2. nepořáek.
  3. výtržnost, pouliční nepokoje. – odvozeno z 2. významu

Původ z němčiny. Bordelll – nevěstinec, hampejz, ze starofrancouzského bordel – původně bouda z prken, středolatinské bordum – prkno, to vše germánského původu . Zdánlivě podobné anglické brothel – t/v má původ v brethel – šmjed, později též prostitutka. "

Podle Slovníku nespisovné češtiny – kolektiv editorů a spoluautorů a konzultantů

Doplňuji:
Zajímal mě plvod slova hampejz, hampejs, hampýz apod. – synonymum pro bordel, nevěstinec.

„Původ je opět z němčiny. Vykládá se ze střhn. han(en)biz ((Hahnenbais) "‘kohoutí kousnutí“ (paralela je ve střlat. gallimordium ) podle toho, že na nevěstincích býval obraz kohouta na slepici.
V hampejzu se také hrával i kulečník".

„Staročeské hampejzovati = sprostě nadávati, vaditi.“

Citace ze slovníku: Václav Machek: Etymologický slovník

--
Fr. Št. Kott v Česko-německém slovníku přidává jako první význam: "Hampejs = psí bouda, (Hundshäuschen), peleš (z původního pelech) , další pak bordel – obydlí obecných žen;, smilstvo; kuželna.

Jinak diskuse

Další odpovědi
zjentek

Do češtiny přešlo ze staré francouzštiny s významem „bouda z prken“, z germánského bordum – prkno.

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/bordel

marci1

Slovo „bordel“ je cizího původu. Do češtiny bylo přeneseno z francouzštiny a germánštiny (němčiny). Ve francouzštině „bordel“ = prkenná chatrč, v germánštině „bord“ = prkno, prkenný okraj lodi (něm. Bord = paluba). Slovo „bordel“ se pravděpodobně původně užívalo pro označení prkenné boudy v přístavu. V současné češtině se slovo užívá ve významu: 1, nevěstinec, veřejný dům; 2, nepořádek.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/slovo-bordel