annas

Jak vzniklo úsloví a jaký je jeho původní a současný význam: „Neznáme dne ani hodiny a někdo je lstivý jako had?“

Nejlepší odpověď
geoorg

Někdo je lstivý jako had – Byl to právě had, kdo podal Evě zakázané jablko ze stromu poznání, načež byla i s Adamem vypovězena z ráje.

Další odpovědi
anonym

Soucasny vyznam " nezname dne ani hodiny " co se tyce nasi smrti a " nekdo je lstivy jako had " – had ceka v klidu na moment ustknuti a proto i o cloveku se rika , ze je jako zmije jedovata – umi take zakerne a necekane ustknout. ☹ -iv-

vagra

Nejprve tedy k tomu prvnímu úsloví-„neznat dne ani hodiny“ – toto úsloví najdeme v podobenství o deseti družičkách a nabádá k připravenosti a bdělosti, protože ženich (Kristus) může přijít kdykoliv.
Nebo také-smrt přichází často zcela nečekaně…

Ve druhém úsloví jde o známou, nezapomenutelnou potvoru z ráje, která úspěšně pokoušela Evu. Had byl vždy považován za nečestné, odporné zvíře, byl synonymem podlosti a špatnosti.

Zdroj: několik zdrojů+V.E.

michael69

Obojí je z bible.Konkrétně „Neznáte dne ani hodiny“ je úryvek z evangelia,kde je napsáno jak Ježíš svým učedníkům naznačuje,že jsou věci,které nejsou v lidské vůli a které jsou lidské mysli skryty.Je to psané v souvislosti se skonáním světa.Ve středověku byla představa,která mezi lidmi v určité formě přetrvává dodnes,že svět,společnost směřuje od božské dokonalosti od prvního hříchu Adama a Evy do chaosu a pekelných muk.Takže konec světa s příchodem Mesiáše byl na denním pořádku.V této souvislosti je v evangeliích psáno,že"..nevíte dne ani hodiny,kdy to přijde,nikdo to neví,ani andělé nebeští jedině Bůh…atd." mezi lidmi se toto úsloví používá ve spojení s něčím co nelze ovlivnit,kdy se tak stane.
„Lstivý jako had“ je právě ze starého zákona kde had je ten kdo „ukecal“ Evu aby snědla plod ze stromu poznání.Proč zrovna had,já osobně nechápu.Had je samozřejmě zvíře ve své podstatě jako každé jiné.Jestli je had lstivý,tak jsou lstiví medvědi či žirafy a sloni a ostatní.Zvířata lstivá rozhodně ale nejsou :D