Jaký je původ slova „slátanina“?

Nejlepší odpověď
annas

Hovorový výraz, který se užívá ve významu – dílo nevalné kvality.

Původ slova – Jiří Rejzek

látat, látací, zalátat, slátat,s látanina

Praslovanské *latati není zcela jasné. Snad z původního*lap-tati, jež by souviselo s litetvským lópyti tv., lõpas ‘hadr, záplata’"

Původně přišívat, přidávat nenáležitě (jako nevzhlednou záplatu) co (k komu/čemu): zplácěti, (později s), oplácěti. – spravovat záplatami.

Záplata – Psl. *zaplata je odvozeno od *platiti ‘látat, záplatovat’ a to od *platъ ‘kus látky’, stejně jako platito – protože látka sloužila nejen k opravě, ale i jako platidlo.

Zřejmě vzniklo době, když se oblečení opravovalo zálatami. Dnes jsou často záplaty i ozdobou, jindy i kalhoty s dírami bez záplat.

Později se samozřejmě výraz přenesl i do oblasti umění atd.

Další odpovědi
Kepler

Láta je kus tkaniny, kterým se zacelovaly díry v oblečení. Takže sešito z různorodých kusů látek.