Complex

Jaký je původ slova segedínský?

Nejlepší odpověď
annas

Segedínský je odvozený od názvu Segedin,. Používá se pro segednský guláš, i když opoužívaný název pro guláš s městem nesouvisí.

Proč se guláš jmenuje segedínský, se dovíte v odkazu. I když sporné je i slova guláš.

http://segedinsky-gulas.cz/puvod-segedinu/

Jeho původce je „Jósef Székely (tehdy ještě Budapešť neexistovala, jednalo se o dvě samostatná města Budín a Pešť) šel těsně před zavírací dobou do své oblíbené hospody a chtěl dostat najíst. V kuchyni však byl jen zbytek guláše (perkeltu) a kysaného zelí. Székely si prý poručil, aby mu tyto zbytky smíchali. Tato směs mu prý natolik zachutnala, že o ní vyprávěl svým přátelům, kteří sem následně chodili a objednávali si „Zelí á la Székely“. Jistou shodou okolností z toho pak podle tohoto příběhu vznikl právě sikulský perkelt, respektive segedínský guláš.“ atd.

Segedíán nevznikl v maďarském Segedínu. ale jde o" Zelí á la Székely".
--

„Segedínský guláš je pokrm z vepřového masa a zelí. Název je odvozen z maďarského székelygulyas, což je pokrm mnoha tváří, který obsahuje kysané zelí. Nemá nic do činění s maďarským městem Segedín, ale odvozuje se od etnické skupiny Szekélů (Sikulů), kteří žijí na pomezí Maďarska a Sedmihradska. Někteří Maďaři ovšem tvrdí, že český „segedín“ je spíš podobný maďarskému kološvárskému zelí (kolozsvári káposzta!“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Guláš

--

Původ slova Segedín

Existují dva přístupy k významu slova Szeged. Podle jednoho jde o odvozeninu od slova hřebu, úhel, roh. .

Proti tomuto názoru stojí jiný – jméno města je od slova " ostrov" související s řekou tisou.

Szeged je otevřené město a skládá se z pouhé jedné míle dlouhé ulice." Z toho je zřejmé, že středověký městský plán města byl napnut na délku řeky Tisy.. atd.

https://www.su­linet.hu/orok­segtar/data/ma­gyarorszagi_nem­zetisegek/hor­vatok/szeged/a_sze­gedi_dalmatak_bu­nyevacok_torte­nete/pages/ma­gyar/003_szeged_va­ros.htm

Další odpovědi
Arne1

Podla maďarského města Szeged. Česky se někdy používá tvar Segedín.

Edison

Mimochodem… segedínský guláš tam neznaj!! 😁 Jinak pěkné univerzitní město.