Complex

Jaký je původ slova „hybaj“?

Nejlepší odpověď
annas

Hýbati (se) od hnouti (se) – rozkazovací způsob – hýbej se.
Psl. *gybati a *gъbnǫti (viz :hnout) souvisí s litevským .gaũbti ‘klenout se’, lotyšským gubt ‘sklánět se’, stanglickým . geap ‘zahnutý.’

Hybaj – původně tedy rozkazovací způsob , který se používal při zahánění dobytka, zkraceně jako hyj, hyja, hyje!

Toto hyj bylo později opět rozšiřováno, protože pokleslo ze slovesného tvaru na citoslovce, o nové a, o, e.

Takže ze slovesného tvaru se stalo citoslovce. Sloužilo původně k pobízení dobytka, aby vykročil, aby se pohnul /pohl.

Dnes se citoslovce hybaj používá i ve vztahu k lidem – např. hybaj z postele, hybaj – spěchej atd. Pohni se rychle, tedy rychlý pohyb – ve významu přiblížení nebo oddálení – hybaj pryč – hybaj sem.

Jako sloveso – hýbejte se, hybajte se (nářečně bez přehlásky a v e ) – např. odejděte pryč, jděte cvičit atd. – výzva, pokyn, rozkaz k začátku něčeho.

Je třeba rozlišit, že rozkazovací způsob hýbej se, má mnohem víc významů než citoslovce hybaj . Je mezi nimi menší významový rozdíl.

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/h%C3%BDbat

Ještě jsem zapomněla doplnit, že etymologii jsem čerpala z Machkova Etymologického slovníku.

Další odpovědi
Kepler

Že by od slov „hýbej se / hýbaj sa“ ?