Avatar uživatele
mimo.zenska

Jaký je původ rčení „Hrůza třepe kurníkem“? Používáte ho u vás doma?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, aliendrone před 1303 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Toto úsloví neznám, nikdy jsem neslyšela. Mám dojem, že se častěji používá v Čechách než na Moravě.

Kurník je chlívek pro slepice, přeneseně pro malé místnosti, často nevzhledné, nejstarší význam se týká středověkého studentského vězení, jinak také karceru.

Význam slova podle PSJC

Kurník – pokud něco či někdo slepice vyděsí, napadne, „křičí“ a bojují o život. Většinou prohrají a pohled je často děsivý, pokud slepice navštivila kuna.,

Kurník jako místnost – panelákům postaveným v minulosti se říkalo kurníky, sice v minulosti byli majitelé rádi, ale později se zjistilo, že byly nedostatečně zateplené atd., proto se přestavovaly. Hrů­za!

Středověké vězení pro studenty za nejhorší přestupky. Takže pro mnohé byl trest děsný.
--

Brala bych to tak, že třeba sám jedinec, nebo několik rozhoduje o něčem, i když tomu nerozumí, nebo se považují za důležité a způsobí škodu. Výsledek není uspokojivý tak, jak vyplývá z uvedených příkladů. S nadsázkou „hrůza třepe kurníkem“ – víc škody než užitku.,

Původ se nedovíme, mohlo to tak být. To platí u většiny úsloví. Někdo pošle dál a stejně jako pověst se to šíří, jde o přenesený význam.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Znám, používám a nejen doma.
Vlastně doma téměř nikdy (netrpím samomluvou ;) :D :D), má „pohostinnost“ (hlavně vůči „nečekaným hostům“, ale i těm ostatním) je celkem dobře známa, ale i tak pořád někdo prudí. :(

Původ neznám, ale domnívám se, že to má cosi společného s vyváděním slepic, když se do kurníku dostane kuna, lasička nebo tak něco. Význam (obvyklý) > „davová panika“ či „obecné masové zděšení“, může se to ale použít i osobně ve smyslu zdůraznění nestandardní míry „povyku“ a dokonce i k bagatelizaci výše popsaného. (v ironii) Záleží na kontextu, no. Ale to je jen můj laický výklad, počkej na zdejší češtináře. ;) :)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Neznám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Neznám,.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

aliendrone, kurnik šopa a ja že prečo mi to stále padá. A hneď som myslela, že kdesi neďaleko zaparkovalo vaše UFO a a sliepky aj s kohútom sa boja nemaskované, bez rúšok vyjsť von. Odneska platí (na Slovensku) „MRSP malé rúškové stanné právo“ a majú strach, že im akýsi aliendrone vystaví nemalú pokutu (1600€).

před 1303 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Ó vznešená a sličná labuti, aliendrone i dnes NOSÍ roušku (ač nepotřebuje, tedy NIKOLIV kvůli Covidu). A Vy byste měla též společně se mnou doufat, že se takové počínání stane běžnou ZVYKLOSTÍ, podobně jako dnes v Japonsku.
Věřte mi, jednou se taková zvyklost (pokud se uchytí) občanům bude MOC HODIT! ;) :)

před 1303 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Nebojte sa nikab (to je zahalenie len s priezorom pre oči https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i­mages?q=tbn%3A­ANd9GcQplmcOR­Zf5rKRcirea4tIs­c4x8bWIMEL61gA&us­qp=CAU ) mám pripravený 🙂

Súčasnosť takto umožňuje aj vyznávačom oblečenia opačného pohlavia voľne behať po uliciach bez ohľadu na pohlavie, ak majú rúšku na tvári.

před 1302 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

led>>> LOL! Na tuto možnost jsem nepomyslel, ale kdoví, i na to možná dojde (nedejbože). :(
Já měl na mysli spíš „VELKÉHO BRATRA“. (Už dnes je všude těch kamer jako když natento a rozmaže!) ;) :)

před 1302 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Mezi námi, to jste mi tedy toho moc neukázala (obzvláštně na tanečnici v dešti)! Jako kukadla dobrý, ovšem jak moc velký hřích by byl třeba ukázat koneček pramínku vlasů? Není PEKLO hlavně o hříchu? ;) :D :D

před 1302 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Musím pozrieť do zbierky zákonov, či ukázať končeky pramienkov vlasov nie je hriechom proti covidu.

před 1302 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek