mimo.zenska

Jaký je původ rčení „Hrůza třepe kurníkem“? Používáte ho u vás doma?

Nejlepší odpověď
annas

Toto úsloví neznám, nikdy jsem neslyšela. Mám dojem, že se častěji používá v Čechách než na Moravě.

Kurník je chlívek pro slepice, přeneseně pro malé místnosti, často nevzhledné, nejstarší význam se týká středověkého studentského vězení, jinak také karceru.

Význam slova podle PSJC

Kurník – pokud něco či někdo slepice vyděsí, napadne, „křičí“ a bojují o život. Většinou prohrají a pohled je často děsivý, pokud slepice navštivila kuna.,

Kurník jako místnost – panelákům postaveným v minulosti se říkalo kurníky, sice v minulosti byli majitelé rádi, ale později se zjistilo, že byly nedostatečně zateplené atd., proto se přestavovaly. Hrů­za!

Středověké vězení pro studenty za nejhorší přestupky. Takže pro mnohé byl trest děsný.
--

Brala bych to tak, že třeba sám jedinec, nebo několik rozhoduje o něčem, i když tomu nerozumí, nebo se považují za důležité a způsobí škodu. Výsledek není uspokojivý tak, jak vyplývá z uvedených příkladů. S nadsázkou „hrůza třepe kurníkem“ – víc škody než užitku.,

Původ se nedovíme, mohlo to tak být. To platí u většiny úsloví. Někdo pošle dál a stejně jako pověst se to šíří, jde o přenesený význam.

Další odpovědi
aliendrone

Znám, používám a nejen doma.
Vlastně doma téměř nikdy (netrpím samomluvou ;) :D :D), má „pohostinnost“ (hlavně vůči „nečekaným hostům“, ale i těm ostatním) je celkem dobře známa, ale i tak pořád někdo prudí. :(

Původ neznám, ale domnívám se, že to má cosi společného s vyváděním slepic, když se do kurníku dostane kuna, lasička nebo tak něco. Význam (obvyklý) > „davová panika“ či „obecné masové zděšení“, může se to ale použít i osobně ve smyslu zdůraznění nestandardní míry „povyku“ a dokonce i k bagatelizaci výše popsaného. (v ironii) Záleží na kontextu, no. Ale to je jen můj laický výklad, počkej na zdejší češtináře. ;) :)

elkon

Neznám.

da ny

Neznám,.

led

aliendrone, kurnik šopa a ja že prečo mi to stále padá. A hneď som myslela, že kdesi neďaleko zaparkovalo vaše UFO a a sliepky aj s kohútom sa boja nemaskované, bez rúšok vyjsť von. Odneska platí (na Slovensku) „MRSP malé rúškové stanné právo“ a majú strach, že im akýsi aliendrone vystaví nemalú pokutu (1600€).

aliendrone

led>>> Ó vznešená a sličná labuti, aliendrone i dnes NOSÍ roušku (ač nepotřebuje, tedy NIKOLIV kvůli Covidu). A Vy byste měla též společně se mnou doufat, že se takové počínání stane běžnou ZVYKLOSTÍ, podobně jako dnes v Japonsku.
Věřte mi, jednou se taková zvyklost (pokud se uchytí) občanům bude MOC HODIT! ;) :)

led

Nebojte sa nikab (to je zahalenie len s priezorom pre oči https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i­mages?q=tbn%3A­ANd9GcQplmcOR­Zf5rKRcirea4tIs­c4x8bWIMEL61gA&us­qp=CAU ) mám pripravený 🙂

Súčasnosť takto umožňuje aj vyznávačom oblečenia opačného pohlavia voľne behať po uliciach bez ohľadu na pohlavie, ak majú rúšku na tvári.

aliendrone

led>>> LOL! Na tuto možnost jsem nepomyslel, ale kdoví, i na to možná dojde (nedejbože). :(
Já měl na mysli spíš „VELKÉHO BRATRA“. (Už dnes je všude těch kamer jako když natento a rozmaže!) ;) :)

aliendrone

led>>> Mezi námi, to jste mi tedy toho moc neukázala (obzvláštně na tanečnici v dešti)! Jako kukadla dobrý, ovšem jak moc velký hřích by byl třeba ukázat koneček pramínku vlasů? Není PEKLO hlavně o hříchu? ;) :D :D

led

Musím pozrieť do zbierky zákonov, či ukázať končeky pramienkov vlasov nie je hriechom proti covidu.