skorcovaz

Jaký je původ příjmění „Sobkuliak“?

Když už se tady probírají původy příjmění, chtěla bych taky poprosit, snoubenec je původem ze Slovenska, o jehoi příjmění však nemůžu nic nalézt.. Předem děkuji za odpověď..!

Nejlepší odpověď
annas

Pátrám po původu příjmení českých, takže u slovenského příjmení si nejsem zcela jistá. I když jsem našla, že se objevuje i u nás.

Z hlediska etymologie vychází, že část kuliak (koliak) pochází z a anglosaského slova černá nebo z keltského collie – užitečný. Zřejmě chovatel psů kolie.

Původ slova sob je ve staročeštině uveden s otazníkem, takže zřejmě není doložený. Ale na jedné jazykové stránce jsem našla, že pojmenování sob se používalo pro jehňata či jiná pasoucí se zvířata.

Proto uvažuji, že nositel měl psa kolii a s ní hlídal jehňata (ovce). Ale může to být i jinak.

Ale přiznávám, že Váš dotaz mně dal zabrat.