Kysi007

Jaký je původ přijmení Kyselka – Kysilka?

Dobrý den, rád bych se zeptal, jaký původ má přijmení Kyselka – někdy bývá též uvedeno Kysilka. Předem vám moc děkuji za odpověď. :)

Nejlepší odpověď
annas

Kysilka, Kyselka je zdrobnělé příjmení odvozené od příjmení Kysel. To vzniklo z jmenného tvaru příd.. jména kyselý, obecně kysel = kyselá polévka. Tuto variantu uvádí autorka jako nejpravděpodob­nější.

Další kyselé potraviny, z nichž vznikla příjmení ze základem kysel – zelná polévka, podkrkonošská polévka, kyselé víno, kyselé mléko; šťovík; hrnec s kvasem na kyselo. Přeneseně též hněvivý.

D. Moldanová: Naše příjmení
Doplňuji:
V odkazu jsem již vysvětlovala původ příjmení Kysela a jeho varianty.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/puvod-prijmeni-kysela

Další odpovědi
marci1

http://communi­ty.fortunecity­.ws/victorian/du­rer/23/genkk/gen­cstar.html
Doplňuji:
Tak bohužel stránku nelze zobrazit. Zadejte do googlu „rod kysilků“ a nejděte si hned ten 1. odkaz. Je tam vysvětlen i význam příjmení.