ten který je

Jaký je původ označení „mariánské léto“?

S Nanebevzetím Panny Marie (15.8)to asi nemá nic společného.Ma­riánské léto je uváděno později(5.9 – 10.9)Jaký je tedy původ tohoto označení?Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Babí léto je jednou z klimatických singularit, která se statisticky nejčastěji objevuje mezi 21. zářím a 2. říjnem, tedy na začátku astronomického podzimu, kdy sluneční paprsky Maliny dopadají kolmo na zemský rovník. To v našich končinách.

Následuje po singularitě nazývané jako mariánské léto.
http://www.tre­king.cz/priro­da/babi-leto.htm

Ve starém kalendáři měla Marie svátek vícekrát .
Např. Zasnoubení Panny Marie (23. leden)
Zvěstování Panny Marie (25. březen)
Panny Marie Karmelské (16. červenec)
Panny Marie Sněžné (5. srpen)
Nanebevzetí Panny Marie (15. srpen)

Narození Panny Marie (8. září)
Jeden z nejstarších mariánských svátků. Od 7. století je svátek slaven v Římě a od 11. století v celé církvi.

Jméno Panny Marie (12. září)
.V církevním kalendáři svátek do roku 1969, po roce 2001 zase obnoven."

Do konce roku jsou ještě další svátky Marie
http://kalendar­.beda.cz/cirkev­ni-svatky-ve-starych-kalendarich

Mariánské léto je označení období, které je svým počasím mimořádné, a to v době mezi svátky Marii – 8.- 12. zářím. Pak postupně začíná babí léto – předzvěst astronomického podzimu.

'V meteorologii označuje singularita poměrně pravidelnou odchylku od celkového trendu počasí".

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Singularita

Letos to vypadá, že se mariánské léto vydařilo – vysoké teploty milovníky léta potěší. Kdo má horka už dost, musí počkat, až sluníčko tolik pálit.