annas

Jaký je původ mýtických bytostí sirén? Čím se staly známými?

Kteří řečtí hrdinové sírény přelstili? Jakým způsobem?

Nejlepší odpověď
vagra

Sirény jsou dcery říčního boha Achelóa, boha velké řecké řeky téhož jména a Múzy tance Terpsichory a původně patřily mezi nymfy bohyně Persefoné, ale uvádí se i že možná byly potomky Forkýse a Kétó.. Jsou to obludy s ženskou hlavou a ptačím tělem (podobně jako harpyje).Později, zhruba od 8. století však začaly být zobrazovány i jako ženy s rybím ocasem, tedy mořské pany.
Svým zpěvem lákaly na břeh námořníky, aby je zardousily a vysály jim krev, ale také se uvádí že Poté, co unesl bůh podsvětí Hádes bohyni Persefoné, Sirény zatrpkly a začaly se mstít na námořnících.

K ostrovu Sirén se jako první z hrdinů dostali Argonauti, když se vraceli se zlatým rounem z Kolchidy. Před záhubou je zachránil Orfeus, který vábivý hlas svou hrou na nástroj přehlušil.
Osud k nim přivedl i Odyssea, který při své dlouhé plavbě z trojské války poznal ostrov Sirén dříve, než se dostali na doslech, a proto nařídil svým mužům, aby si zalepili uši voskem a nemohli tak být přilákáni jejich zpěvem. On sám se však neohlušil, pouze se nechal připoutat ke stěžni, a tak jako jediný mohl slyšet jejich líbezný zpěv…

Zdroj: upraveno z-http://histori­epovidkyabaje­.blog.cz/1007/si­reny

Další odpovědi
hanulka11

Ve starověkém Řecku mytické bytosti, napůl dívky, napůl ptáci, jejichž sídlo se umisťovalo buď do nebe, nebo do podsvětí. V Homérově díle sídlí na ostrově, lákají k sobě kouzelným zpěvem plavce a usmrcují je.
Sirény či také mořské panny, jsou pro nás symbolem krásy. Podle legend však nikterak krásné nebyly. Původně ani neměly rybí ocas, ale byly to napůl ženy a napůl ptáci, pro staré Řeky to byl jakýsi druh démonů. Sirény postupně měnily v klasické mořské panny, napůl krásné ženy, napůl ryby. Svůj původ mohou mít v ladném tanci delfínů, ale inspirací mohl být třeba i dugong nebo lachtan

Zdroj: http://kitsal­ve.blog.cz/0906/si­reny-morske-panny