dust8

Jaký je původ a význam slova „fikaně“?

Nejlepší odpověď
annas

Fikaný – přídavné jméno, fikaně – příslovce – = mazaně, prohnaně, vychytrale – výraz nespisovný, .

Podle Jiřího Rejzka pochází slovo z německého pfiffig = prohnaný, mazaný.
Souvisí snad s dalšími slovy s významem chytrosti, která začínají na fi – např. fígl, filuta atd,

V češtině se cítí jako odvozené od slovesa fikat = řezat. Německé Pfiff = písknutí odvozené od pfeifen – buď pískání kapesních zlodějů, kteří chtěli odvést pozornost nebo pískání ptáčníků.

Wolf však uvádí původ od dolnoněmeckého foef. "

SNČ s. 129

Ještě původ slova fígl

"fígl ‘trik, úskok’. Ve starší č. též ‘zábava, kratochvíle’.
Výklady různé. Snad přes něm. a pol. z lat. vigiliae ‘noční bdění
při modlitbách’, pak i ‘rozpustilé noční průvody’; jiný možný výklad vychází ze zkomolení figurovati na *figlovati ‘dělat figury, obrazce (falešné), strojit něco – fiklovati – odvozené fiflena,

fiflena ob. ‘fintivá žena’. Od staršího č. fifliti, fiflovati se ‘parádit se, fintit se’, což je expr. obměna k stč. fiklovati sě tv. jež asi souvisí s :fígl"

Jiří Rejzek Etymologický slovník