Kryšpín

Jaký je u klasické české chřipky poměr počtu uzdravených ku úmrtí?

Řada odborníků i neodborníků prohlašuje: je to jako chřipka, není se čeho obávat, u koronaviru je v ČR zatím poměr 10 ku devíti, což dle mého odhadu je to trochu jiné.

Nejlepší odpověď
dubraro

U chřipky, stejně jako u Covid, nemá valný smysl počítat smrtnost, protože počet infikovaných je neznámý. Mnozí mají příznaky mírné a vyleží to doma a do žádné statistiky se nedostanou. Smysl naopak má počítat úmrtnost, tedy počet zemřelých na chřipku k celkovému počtu obyvatel. Ta je u chřipky v ČR 0,0002% ročně. Jinak řečeno z asi 100.000 zemřelých za rok je asi 2.000 na chřipku. U nemoci Covid je to zatím 9 zemřelých, tedy úmrtnost 0,000001%, to je ovšem údaj zhruba za měsíc. Budeme-li to extrapolovat na 12 měsíců, bude úmrtnost 0,000012% ročně, tedy asi 120 ze 100.000 zemřelých. To je samozřejmě jen hrubý odhad, nevíme, jak bude epidemie Covid dále pokračovat.
V nejhůře postižené Itálii je úmrtnost dosud 0,00013% za zhruba dvouměsíční průběh epidemie, za rok lze tedy lineárně extrapolovat na 0,0008%

Další odpovědi
autacek

S čísly se dá hrát různě, podletoho čeho chceš docílit.

Například tvá představa, 10:9. To jako opravdu myslíš, že ti ostatní nakažení umřou ve stejném poměru?

Stejná hloupupost je uvádění čísel denního nárustu, pokud se mění denní počet testů. Ale to není třeba řešit, plebs sezobne všechno.

Edison

Auťáčku, bulvár sleduješ a zprávy asi ne. Poměr mezi počtem testovaných a počtem pozitivních 1. byl ukázán na jedné z TK, 2. si jej každý může spočítat z veřejných oficiálních zdrojů: https://onemocneni-aktualne.mzcr­.cz/covid-19 Jinak opět odkazuji na onen zajímavý dokument: https://medium­.com/@krivka.a­dam/koronavirus-pro%C4%8D-mus%C3%ADme-jednat-hned-6136d561d955 kde je popsáno, jak se to dá celkem slušně počítat. On totiž největší problém je, že smrt, když přichází, tak v průměru za 17,5 dne. Tzn. že počet mrtvých v daný den je obrazem stavu před 17,5 dny. poděl to smrtností a vyjde ti pravděpodobný počet nakažených. To pak zpátky extrapoluj do doby za 17,5 dne. Smrtnost se uvádí od 0,5 do cca 5%. Z toho ti vyjde rozsah možných počtů (a to jsou už „scénáře“). V dokumentu je i link na otevřenou tabulku, kde si s čísly lze pěkně hrát. Když pak místo čísel pro covid dosadíme čísla pro chřipku (nebo pro jakoukoli jinou nemoc)… mno… mohlo byto být zajímavé. Ale myslím, že s těmito počty epidemiologvé běžně pracují.