dust8

Jaký je rozdíl mezi slovy rozporcovat a naporcovat?

Edison: hups.. chybička se vloudila :D

Nejlepší odpověď
annas

Porcovat = dělit něco na části, na díly,. na kusy atd.

Předpona roz- = dělení různými směry něco
Předpona na . = rozdělilt na porce , na kousky někomu

Dá se říct,. že dnes jde o synonyma. Ale v minulosti předpona na- znamenala /stále to tak je/ dát na povrch na něco, na někoho.

Když třeba dort nakrájím,. rozporcuji je,. dám porce na talíř, tak je naporcuji. .

Podle významu předpon ze Staročeského slovníku.

Další odpovědi
Edison

Heh?? Přečti si to ještě jednou po sobě… A uprav to, aby to dávalo nějaký smysl…

Se stává… Poho…

Hele… v zásadě je to stejné. I když… jistý rozdílek… zabarvení… tam přecijen cítit je. Možná si umím představit, že „naporcovat“ znamená spíše rozdělit, ale ponechat porce u sebe (třeba na prkýnku), „oddálí“ se později. „Rozporcovat“ by mohlo být spíše jako každou jednotlivou porci bezprostředně po jejím vytvoření dát i na samostatný talíř (například). Někdy lze použít to, či ono jen kvůli tomu, jak se to zvukově hodí do věty…

Zaplaď bůh za barvitost našeho jazyka… 😉