dust8

Jaký je ideální tep za minutu u člověka?

Nejlepší odpověď
annas

Ze stránky kardiochirurgie. –

https://www.kar­diochirurgie.cz/no­vinky/jak-vam-tluce-srdce-528
Původní zdroj
htttp://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/235710­.php

Nevšimla jsem si, že ´jsem vložila stejný odkaz jako marci1, proto vkládám jinou informaci.

"V klidu má průměrný zdravý člověk mezi 60 až zhruba 100 tepy za minutu – alespoň podle dosavadních zjištění. V úplném klidu by měl podle webu rehabilitace.info být srdeční puls dokonce jen mezi 40–70 tepy za minutu, protože však ale v dnešní uspěchané době je poměrně těžké takového klidu dosáhnout, jsou tolerované i zmíněné hodnoty do stovky.

Lékaři ze Švédska teď přišli se zjištěním, že život ohrožující může být už hodnota 75 úderů srdce za minutu. Každý další úder srdce znamená o tři procenta vyšší riziko předčasné smrti obecně a o jedno procento vyšší riziko, že daného člověka postihne kardiovaskulární onemocnění " atd.

https://tn.no­va.cz/clanek/tep-srdce-v-klidu-odhali-riziko-predcasne-smrti-otestujte-se.html

Další odpovědi
marci1

Cca 70 tepů/1 min. 🙂
Pro dospělého člověka může být normální rychlost tepu jakákoli hodnota mezi 60 až 100 za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší. U špičkových atletů se dokonce klidový tep může pohybovat okolo 40 úderů za minutu a například světoznámý cyklista Lance Armstrong měl normální klidový tep 32 úderů za minutu. U kojenců a malých dětí je naproti tomu normální tep vyšší. Srdce zdravého novorozence tluče rychlostí až 160 úderů za minutu a u předškolních dětí je normální klidový tep i 120 úderů za minutu.

https://www.kar­diochirurgie.cz/no­vinky/jak-vam-tluce-srdce-528

Kepler

Normální tepová frekvence u dospělého člověka by se měla pohybovat mezi 60–80 tepy za minutu. https://prizna­ky.vitalion.cz/zrychle­ny-tep/
Pamatuji se, že jako desetiletý jsem naměřil 54, teď mívám přes 80. Lékař to považuje za normální.

Kelt

Především je třeba brát celkový stav člověka, protože počet tepů jako faktor u dvou stejně starých lidí nemusí o ničem vypovídat. Záleží na stavu srdce, průchodnosti cév, hmotnosti a mnoha dalších faktorech. A pak taky záleží na tom, kdy se měří. Třeba nejmenší hodnota je těsně po probuzení. Ale souhlasil bych s hodnotou 60– 80