Rokio

Jaký je důchod průměrného starobního důchodce v Německu v českých korunách?

V případě, že by byla starobní penze průměrného důchodce v Německu přepočtena na naši měnu, kolik by činila?

Nejlepší odpověď
ivzez

Tato informace ti k ničemu nebude, dokud německý průměrný důchod
neporovnáš s německými průměrnými náklady na bydlení a živobytí, a
dokud si nezjistíš, co německý důchodce musí z důchodu platit…

Němečtí důchodci z důchodu odvádějí daň, zdravotní pojištění
a určitou obdobu sociálního pojištění.
Od daně je osvobozen důchod do 8.354 € ročně (696,167 € měsíčně).

Německé starobní důchody:
Částky níže jsou brutto (neznám přesné částky pojistného ani daní).
Našla jsem jen příklad, že penzista s hrubým důchodem 1.000 € pobírá
čistého 800–900 €. Pojistné asi bude stejné, ale v Německu existuje
několik daňových skupin podle rodinné situace. Myslím si (nevím to jistě,
musela bych hledat dál), že na čistý důchod má hlavní vliv výše daně.
________________

Výše důchodů se dost liší.

Je rozdíl mezi průměrným důchodem mužů a žen,
mezi západními a východními spolkovými zeměmi.

Průměrné údaje z roku 2016 (první dva řádky tabulky
ze str. 56 → z brožury, na niž odkazuji níže):

Průměrný důchod muže ze západu činil 1.013 € a muže z východu 989 €. Žena
v západních zemích pobírala průměrně 631 €, žena z východu 887 € *).

Průměrný důchod činil 837 € měsíčně.
837 € × 25 Kč = 20.925 Kč

Zdůrazňuji, že jde o hrubý starobní důchod.
Invalidními důchody jsem se nezabývala.

Odkaz na brožuru (německy), z níž jsem čerpala informace (PDF, 424 kB):
http://www.deutsche-rentenversiche­rung.de/cae/ser­vlet/contentblob/238692­/publicationFi­le/61815/01_rv_in_zah­len_2013.pdf

V názvu je sice číslo 2013, ale v brožuře se píše
a v tabulkách se uvádějí údaje z roku 2016.

__________

Toto už jsou jen moje úvahy (někdo možná řekne spekulace):

*)
Rozdíl v důchodech mužů je ovlivněn hlavně nižšími (ještě stále) výdělky
mužů žijících v nových spolkových zemích (v bývalé NDR).

Do výše důchodu žen se podle mne promítají častější zkrácené úvazky v bývalé NSR
i skutečnost, že ženy z východu i v případě, že měly děti, často nastupovaly
do zaměstnání na plný úvazek. Je možné – nevím to jistě – že se ženám ze západu
péče o děti započítávala jinak, než v NDR a dalších „socialistických“ zemích.

________________

Poznámka k diskuzi:
Nepodařilo se mi najít informaci o průměrném důchodu 1.352 €.

Další odpovědi
Kepler

Zhruba tak na úrovni našeho průměrného platu. To je informace z první ruky, setkal jsem se v září s rodinou žijící v Německu.

dudu

Pro informaci zmíním vývoj penze v předluženém Řecku. Vycházím pouze z veřejně dostupných zdrojů. Podle posledních údajů Eurostatu, činí průměrný řecký důchod 882 Euro, což v přepočtu na koruny odpovídá zhruba částce 23.500 Kč. Ještě před několika lety to bylo výrazně více, nalezl jsem údaj i o 1.600 Eurech. Z toho je patrné, že v posledních letech v Řecku došlo k významnému snížení důchodů.

Lamalam

Mám info přímo od pramene (tchán i tchyně jsou němečtí starobní důchodci). Schwiegervater bere 1290, Schwiegermutter má 920 (obě částky jsou brutto).

Kolik to činí v korunách si jistě dovedeš spočítat sám.

sallomena

No tak to je pěkná suma… přikládám k tomu zajímavý článek o zkreslených představách o výši důchodu v ČR.. https://edufi­.cz/am/clanky/ce­si-maji-zkreslene-predstavy-o-duchodech-vyplyva-z-pruzkumu/. Doufám, že až se dostanu do důchodu, ještě nějaký vůbec bude..

gagaga

1352 eur
si vynasobte 25,30 ( dnesni kurz)

Rokio

gagaga: Děkuji za informaci.