annas

Jaký je asi původ pivního rituálu a v které době vznikl?

Všimla jsem si nedávno hostů v restauraci. Ťukali sklenicemi s pivem (asi 2×) o sebe, pak dnem o stůl. Teprve pak se napili.

Nejlepší odpověď
www

Pivaři a můžeš mně věřit, si jakési svoje rituály vytvářejí neustále, již odjakživa 😁
Např. to ťukání znám, jedno specifické, již z vojny coby spojařů:
Vrškem sklenice, dnem sklenice a pak o stůl – říkalo se – anoda, katoda, zem. 😁
Je jich ale, podle profese a tím i průpovídek více.

Další odpovědi
vagra

Tento rituál vznikl již v dávné době. Nejspíš ve středověkém studentském prostředí.
Aspoň nynější i bývalí studenti,tento zvyk znají a dodržují ho.
Nejdříve se ťukne sklenicemi v horní části, pak se ťukne sklenicemi v dolní části, pak se ťukne sklenicemi o stůl a pak se pije.
Prý se tomu také říká „uzemnění půllitru“. Jednotlivé fáze jsou-
anoda (klepnutí sklenicemi v horní části) -
katoda (klepnutí sklenicemi v dolní části) – uzemnění (klepnutí o stůl) a
spotřebičem je vlastní napití.
Dá se to přirovnat ke správnému zapojení spotřebiče v elektrotechnice.
Připíjíme si na zdraví a na přátelství.
A aby fungovalo, napomáhá i tento rituál.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2011/k­lepnuti-pivem-o-stul/?searchter­m=rituál

Drap

V různých místech a vrůzných partách se ťuká s pivem různě. Myslím, že toto vzniklo z původního přiťuknutí na zdraví. Pivaři vysedávají někdy u svých sklenic poměrně dlouze, a tak si vymýšlejí všechno možné.

anonym

Taky se sklenicí ťuká o popelník,to prý se pije na zdraví nepřítomným nebo padlým pijákům,pak je výzva ťukací o sklenici souseda, ta vyzývá dotyčného k napití,a to dno?Snad na utření pivní pěny stékající po sklenici,aby se nepocintali?Nebo jen odpočítání k pití?Ráz-uchopit,dvá-ťuk,tři-buch-a pít!No,to je tedy věda to pivo!

anonym

My jsme to na vojně měli složitější. Vrchem – spodem – prostředkem – nahoru – o stůl – do sebe. K tomu povídání anoda – katoda – mřížka – anténa – zem – spotřebič. A zkuste si tipnout, jestli jsem byl u bigošů?

Elaine

Co znám já objasnění – tak kvůli tomu, že při počátku piva si lidi mohli nápoj přiotrávit. Jenže tenkrát byly půllitry ještě dřevěné, takže si u stolu lidi ťukli tak silně, že se jim všem piva klidně vylila, vystříkla do těch ostatních, a tak věděli, že to jejich pivo není otrávené.

Jan Jurníček

To je takzvaný elektrikářský přípitek: Anoda – katoda – zem – spotřebič.