Avatar uživatele
annas

Jaký je asi původ pivního rituálu a v které době vznikl?

Všimla jsem si nedávno hostů v restauraci. Ťukali sklenicemi s pivem (asi 2×) o sebe, pak dnem o stůl. Teprve pak se napili.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? anonym, vagra, Andělé, johana 56, barnajka, anonym, Pájo, Illines před 4470 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
www

Pivaři a můžeš mně věřit, si jakési svoje rituály vytvářejí neustále, již odjakživa 😁
Např. to ťukání znám, jedno specifické, již z vojny coby spojařů:
Vrškem sklenice, dnem sklenice a pak o stůl – říkalo se – anoda, katoda, zem. 😁
Je jich ale, podle profese a tím i průpovídek více.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Tento rituál vznikl již v dávné době. Nejspíš ve středověkém studentském prostředí.
Aspoň nynější i bývalí studenti,tento zvyk znají a dodržují ho.
Nejdříve se ťukne sklenicemi v horní části, pak se ťukne sklenicemi v dolní části, pak se ťukne sklenicemi o stůl a pak se pije.
Prý se tomu také říká „uzemnění půllitru“. Jednotlivé fáze jsou-
anoda (klepnutí sklenicemi v horní části) -
katoda (klepnutí sklenicemi v dolní části) – uzemnění (klepnutí o stůl) a
spotřebičem je vlastní napití.
Dá se to přirovnat ke správnému zapojení spotřebiče v elektrotechnice.
Připíjíme si na zdraví a na přátelství.
A aby fungovalo, napomáhá i tento rituál.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2011/k­lepnuti-pivem-o-stul/?searchter­m=rituál

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

V různých místech a vrůzných partách se ťuká s pivem různě. Myslím, že toto vzniklo z původního přiťuknutí na zdraví. Pivaři vysedávají někdy u svých sklenic poměrně dlouze, a tak si vymýšlejí všechno možné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Taky se sklenicí ťuká o popelník,to prý se pije na zdraví nepřítomným nebo padlým pijákům,pak je výzva ťukací o sklenici souseda, ta vyzývá dotyčného k napití,a to dno?Snad na utření pivní pěny stékající po sklenici,aby se nepocintali?Nebo jen odpočítání k pití?Ráz-uchopit,dvá-ťuk,tři-buch-a pít!No,to je tedy věda to pivo!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

My jsme to na vojně měli složitější. Vrchem – spodem – prostředkem – nahoru – o stůl – do sebe. K tomu povídání anoda – katoda – mřížka – anténa – zem – spotřebič. A zkuste si tipnout, jestli jsem byl u bigošů?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Elaine

Co znám já objasnění – tak kvůli tomu, že při počátku piva si lidi mohli nápoj přiotrávit. Jenže tenkrát byly půllitry ještě dřevěné, takže si u stolu lidi ťukli tak silně, že se jim všem piva klidně vylila, vystříkla do těch ostatních, a tak věděli, že to jejich pivo není otrávené.

před 2668 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Jan Jurníček

To je takzvaný elektrikářský přípitek: Anoda – katoda – zem – spotřebič.

Nový příspěvek