Avatar uživatele
dudu

Jaký ekonomický model dnes uplatňují dnešní podnikatelé?

Jako letitý účastník zdejších stránek mám vědomost, že se mezi námi nachází řada velmi úspěšných podnikatelů /ihned mě napadla např. naše milá paní -iv-/. Coby penzita a dílem rentiér si dnes žiji tzv. "za bukem". Přesto mne zajímá, jaké principy nyní ve svém činění aplikují a nakolik se odchylují od níže zmíněných zásad:
- chozrasčot byla v socialistické ekonomice metoda plánovitého vedení hospodářství v podnicích, která vyžadovala, aby náklady a výsledky výroby byly srovnávány v peněžní hodnotě, aby výdaje byly kryty z příjmů podniků a aby byla zajištěna rentabilita výroby. Šlo o zkratku resp. akronym z ruského slovního spojení chozjajstvěnnyj rasčot, což v přesném překladu do češtiny znamená "hospodářský rozpočet".

Těším se, že alespoň někteří se s námi upřímně podělí o svoje zkušenosti.


Doplňuji:
Ani náhodou jsem neměl v úmyslu získat návod ke zbohatnutí na cizí účet, natož zahraniční /arygnoci přeji, že vám to sype/, ale asi naivně jsem chtěl poměřit mezi sebou úspěšné modely zatraceného socialismu a zahnívajícího kapitalismu. Ovšem následuje až překvapující ticho po pěšině. Holt není nad svoje zlaté tele...

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: dudu

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, hanulka11, anonym, anonym před 3397 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Dudu, to bych od Vás vážně nečekala. S bývalým manželem jsme podnikali a je mi dnes díky tomu jasné, jak se může člověk v současné situaci na trhu prosadit.
Je to o hodně poctivé dřině s nejistým výsledkem, pokud se nedostanete díky "ekonomickému zázraku" do kategorie těch, co jsou "za vodou". Tam se snáze dostává nepoctivým, přítelíčkům a známým, politickým veličinám, zlodějům a podvodníkům.
Dobře se podniká těm, kteří měli dostatečný vstupní kapitál. Jenže s tím by to po pádu socializmu neměl být žádný zázrak.
Upřímně vzato i osobní bankrot je "kšeft" krajně nepoctivý, na který doplatí všichni ti "idioti" v republice, co nedělají dluhy a řádně platí daně. Taky způsob, jak si zlepšit ekonomickou situaci.
Když jsem naposledy probírala s advokátem, tak jsme se na toto téma bavili dost podrobně. Naše zákony opravdu nahrávají nepoctivosti.
Nechejte si raději svoje zlaté tele a pořádně ho zamykejte. Já svého oslíka hlídám taky jako oko v hlavě a chlívek mám zamčený na 4 bezpečnostní zámky. Na nepoctivost musí mít člověk žaludek.
S plánováním a plynulostí výroby a poskytování služeb odešel po sametové revoluci i řád a přehledný systém. Zavládla živelnost, nejistota, nepřehlednost. Nebo naopak okázalost a nabubřelost. Těch pár skutečných podnikatelů funguje v tichosti a nenápadnosti, většinou bez nějakých afér.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Hlada Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
arygnoc

to ako čakáte, že sem hodíme svoj "know-how"?
To snáď nie...
Doplňuji:
niet čo porovnávať.
predtým sa chodilo do práce.
dnes musíme pracovať.
a tvrdo, verte, i podnikatelia musia pracovať.

Upravil/a: arygnoc

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

Myslím, že dost dobře nelze porovnávat úspěšné modely zatraceného socialismu a zahnívajícího kapitalismu. neb doba se mění a s ní i modely a systémy podnikání.
Některé profese zanikají a jiné vznikají.
Když porovnám co a jak se dělalo před cca 30 lety., tak jsme dnes zcela někde jinde.
A nemyslím, že kapitalismus by bylo vykořisťování člověka člověkem, jak jsme se kdysi učili na ZŠ. A komunismus? Utopie.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Alesh

Levně koupit, draze prodat, pozdě platit faktury. :-)

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Dudu, dostala jsem zpravu, ze " se o me pise " na odpovedich. A nebyla od me kamaradky !! :-)
Ale : Jsem tu ted na minutku , jsem momentalne v Alpach na ture, protahuji si svoje " kosticky ".... nekdy se k otazce muzeme vratit . Jen v kratkosti napisi , ze jsem opravdu " zbohatla " z uplne nuly , podnikam 20 let a z pocatku jsem do podnikani sla s tim, ze jsem i male deti varovala, ze muzeme prijit i o strechu nad hlavou. Bylo to bud a nebo. A vyslo to.
I kdyz v zivote hodne riskuji , nikdy nerisknu , vzit si sve syny do sve firmy. Ani to nechteji. Bali by jsme se navzajem sami o sebe.
Jim se ale dari i beze me velice dobre , uz me dohaneji. :-)
Mejte se ... -iv-

před 3397 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce