dudu

Jaký ekonomický model dnes uplatňují dnešní podnikatelé?

Jako letitý účastník zdejších stránek mám vědomost, že se mezi námi nachází řada velmi úspěšných podnikatelů /ihned mě napadla např. naše milá paní -iv-/. Coby penzita a dílem rentiér si dnes žiji tzv. „za bukem“. Přesto mne zajímá, jaké principy nyní ve svém činění aplikují a nakolik se odchylují od níže zmíněných zásad:

  • chozrasčot byla v socialistické ekonomice metoda plánovitého vedení hospodářství v podnicích, která vyžadovala, aby náklady a výsledky výroby byly srovnávány v peněžní hodnotě, aby výdaje byly kryty z příjmů podniků a aby byla zajištěna rentabilita výroby. Šlo o zkratku resp. akronym z ruského slovního spojení chozjajstvěnnyj rasčot, což v přesném překladu do češtiny znamená „hospodářský rozpočet“.

Těším se, že alespoň někteří se s námi upřímně podělí o svoje zkušenosti.

Doplňuji:
Ani náhodou jsem neměl v úmyslu získat návod ke zbohatnutí na cizí účet, natož zahraniční /arygnoci přeji, že vám to sype/, ale asi naivně jsem chtěl poměřit mezi sebou úspěšné modely zatraceného socialismu a zahnívajícího kapitalismu. Ovšem následuje až překvapující ticho po pěšině. Holt není nad svoje zlaté tele…

Nejlepší odpověď
anonym

Dudu, to bych od Vás vážně nečekala. S bývalým manželem jsme podnikali a je mi dnes díky tomu jasné, jak se může člověk v současné situaci na trhu prosadit.
Je to o hodně poctivé dřině s nejistým výsledkem, pokud se nedostanete díky „ekonomickému zázraku“ do kategorie těch, co jsou „za vodou“. Tam se snáze dostává nepoctivým, přítelíčkům a známým, politickým veličinám, zlodějům a podvodníkům.
Dobře se podniká těm, kteří měli dostatečný vstupní kapitál. Jenže s tím by to po pádu socializmu neměl být žádný zázrak.
Upřímně vzato i osobní bankrot je „kšeft“ krajně nepoctivý, na který doplatí všichni ti „idioti“ v republice, co nedělají dluhy a řádně platí daně. Taky způsob, jak si zlepšit ekonomickou situaci.
Když jsem naposledy probírala s advokátem, tak jsme se na toto téma bavili dost podrobně. Naše zákony opravdu nahrávají nepoctivosti.
Nechejte si raději svoje zlaté tele a pořádně ho zamykejte. Já svého oslíka hlídám taky jako oko v hlavě a chlívek mám zamčený na 4 bezpečnostní zámky. Na nepoctivost musí mít člověk žaludek.
S plánováním a plynulostí výroby a poskytování služeb odešel po sametové revoluci i řád a přehledný systém. Zavládla živelnost, nejistota, nepřehlednost. Nebo naopak okázalost a nabubřelost. Těch pár skutečných podnikatelů funguje v tichosti a nenápadnosti, většinou bez nějakých afér.

Další odpovědi
arygnoc

to ako čakáte, že sem hodíme svoj „know-how“?
To snáď nie…
Doplňuji:
niet čo porovnávať.
predtým sa chodilo do práce.
dnes musíme pracovať.
a tvrdo, verte, i podnikatelia musia pracovať.

terry

Myslím, že dost dobře nelze porovnávat úspěšné modely zatraceného socialismu a zahnívajícího kapitalismu. neb doba se mění a s ní i modely a systémy podnikání.
Některé profese zanikají a jiné vznikají.
Když porovnám co a jak se dělalo před cca 30 lety., tak jsme dnes zcela někde jinde.
A nemyslím, že kapitalismus by bylo vykořisťování člověka člověkem, jak jsme se kdysi učili na ZŠ. A komunismus? Utopie.

Alesh

Levně koupit, draze prodat, pozdě platit faktury. 🙂

anonym

Dudu, dostala jsem zpravu, ze " se o me pise " na odpovedich. A nebyla od me kamaradky !! 🙂
Ale : Jsem tu ted na minutku , jsem momentalne v Alpach na ture, protahuji si svoje " kosticky "… nekdy se k otazce muzeme vratit . Jen v kratkosti napisi , ze jsem opravdu " zbohatla " z uplne nuly , podnikam 20 let a z pocatku jsem do podnikani sla s tim, ze jsem i male deti varovala, ze muzeme prijit i o strechu nad hlavou. Bylo to bud a nebo. A vyslo to.
I kdyz v zivote hodne riskuji , nikdy nerisknu , vzit si sve syny do sve firmy. Ani to nechteji. Bali by jsme se navzajem sami o sebe.
Jim se ale dari i beze me velice dobre , uz me dohaneji. 🙂
Mejte se … -iv-