Roman71

Jaký dar byste dali člověku, aby mu, kdykoliv na něj pomyslí, došlo, jak moc vám na něm záleží?

Jaký dar byste dali člověku, aby kdykoliv na něj pomyslel, došlo mu, jak moc vám na něm záleží a jaké city k němu chováte? Takový dar by měl v obdarovaném člověku vzbudit hluboký pocit vděčnosti a lásky. Je fakt, že darem si něčí lásku jen tak nezískáte, ale v této situaci jde o mimořádnou hodnotu, na základě které by si to uvědomil.

(k otázce mne inspiroval text Janova evangelia 3:16)

Nejlepší odpověď
gecco

Člověku, jehož mám rád, bych daroval moudrost a pokoru…
___
Ovšem – nejsem si jist, že – pokud by dar obdržel a přijal, by mi byl vděčný…
___
Ani já si nejsem jist, zda bych za takový dar – nepochybně velmi cenný a vzácný, v konečném důsledku děkoval…
A nebo jen děkoval, že díky tomuto daru tento dar vlastně dokážu vůbec přijmout – a přežít…
😉

Další odpovědi
dudu

Obecně nevím, ale některým zdejším účastníkům určitě pokoru, soudnost a lepší výchovu.

Kepler

Vzbudit v někom lásku by měly jenom vlastní oběti a konkrétní činy, jinak je to podfuk. Totéž svedou afrodiziaka, krásná slovíčka a plané sliby. Dárky berou i kurtizány. Ale jistotu nikdy mít nebudeš, když ženě nepadneš do oka, nepomůže ani, kdybys pro ni riskoval život.

ivzez

Žádný dar, který někdo dává s jakýmkoliv jiným úmyslem
než udělat obdarovanému radost, naštěstí není schopen
vyvolat ani vzbudit nic z uvedeného (požadovaného).

To nejcennější, co někomu lze dát, podle mne je dát mu
(kousek) „sebe“. Tím míním kdykoliv tu pro toho člověka být,
snažit se mu pomoci nebo jej podpořit v kterékoliv situaci,
včetně těch, s nimž třeba nesouhlasím.

A z dalších darů?
Mám tu zapaspartovanou fotku člověka, na kterém mi moc záleželo
a záleží, přestože už nežije. Fotku, kterou se mé nejstarší dceři podařilo
zachránit v roce 2002 z potopené oblasti. Zapaspartovala ji a dala mi ji
k Vánocům nebo narozeninám (už nevím přesně, obojí blízko po sobě).
Dárek doslova za pár korun, ale dělá mi radost přes 14 let…

V loňském roce jsem mohla od někoho dostat dva dárky.
Nedostala, protože je nebylo jak doručit. Ale máloco mi udělalo
takovou radost jako ten záměr nebo myšlenka. A myslím, že
na ně hodně dlouho nezapomenu (jestli vůbec).

Mimořádná hodnota je relativní pojem…

L. da Vinci

Dar jsem dal svým dětem, že jsem je zplodil a matka porodila!

Roman71

ivzez: „Žádný dar, který někdo dává s jakýmkoliv jiným úmyslem
než udělat obdarovanému radost, naštěstí není schopen
vyvolat ani vzbudit nic z uvedeného (požadovaného).“

Neřekl bych „naštěstí“, řekl bych, že takový dar nejsme schopni dát.. ať bychom se jakkoli snažili.

ivzez

Naštěstí.
Jinak by šlo o manipulaci, kterou považuji za špatnou
i kdyby původní záměr byl dobrý.

Roman71

Ivzez, díky za reakci.
Máte privátní účet, nemohu vám poslat zprávu.

Roman71

Přesně tak jsem to myslel taky.

Pokud by šlo o dar s vynuceným získáním přízně, pak by šlo o cílenou manipulaci. To by takový „dar“ byl spíš úplatkem a přijetí by byla víc vypočítavost než projev přízně.

Jak jsem zmínil Janovo evangelium 3.kapitolu 16.verš, Bůh nikoho nenutí, aby jeho dar přijal. Buď ho člověk přijme nebo odmítne. Máme svobodnou vůli, nikdo nás nenutí :)

Roman71

gecco:
Ona pokora je vlastnost, která se dá „vypěstovat“. I kdybys ji někomu daroval, většinou by projev pokory byl považován za slabost. Upřímně, žít v pokoře v dnešním sobectvím a pýchou prosyceném světě je docela nelehké, ale neříkám, že nemožné.

dudu:
Soudnost vyžaduje jistou sebereflexi, jinak jedinec zrácí zábrany a je středem pozornosti, většinou v tom horším případě. Lepší výchovu, no, to zajisté. Co si dnes většina dětí dovolí, nejen ke svým rodičům, to už vypovídá dost.

Všem ostatním děkuji za odpovědi :)

gecco

Keplere???
Ty sis dal šláftruňk – a nešel jsi spát…
😉

Kepler

Jak jsi to poznal? 🙂 Asi že vždycky plodím hlubokomyslně, co?

Kepler

Dyk mi to opalečkoval i Rikio, ne? Jaká otázka, taková i odpověď. Fakt jsem se hluboce zamyslel 🙂

dudu

Plodit potomky je dar od přírody, darem rodičů je dát dětem výchovu a vzdělání a někdy je lepší, pokud to není k obrazu svému.

L. da Vinci

No příroda manželku neoplodnila? 😁