Kryšpín

Jaký byl účel pobytu soudruha Lenina na počátku minulého století ve Švýcarsku?

Lenin byl od roku 1907 do roku 1917 ve Švýcarsku poté byl v zamblobováném vagonů jako virus za pomocí německých tajných služeb a s 10 miliony dolarů přepraven do Ruska za účelem svržení Mikuláše II.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Mno, důvod Leninova švýcarského exilu byl prostý – vyhnout se láskyplné péči carské policie (resp. tajné policie „Ochranky“). Mohl bych to rozepsat, ale nevidím důvod. Už jen proto, že ten, kdo si nedá dohromady ani ZNÁMÁ, netajená či nepřekroucena fakta NEMÁ ŠANCI se orientovat prakticky v ničem.

Lenin totiž byl dopraven do Ruska NIKOLIV „za účelem svržení cara Nikolaje II.“ (ten už PŘED TÍM abdikoval), ale za účelem svržení Kerenského vlády (viz Únorová revoluce), která chtěla pokračovat ve válce s ústředními mocnostmi. ;)

Další odpovědi
led

doplním odpoveď medzihviezdneho špiona aliendrona:
8. augusta 1914 bol Lenin zatknutý rakúskymi úradmi ako údajný špión a krátko nato odsunutý do Švajčiarska, kde bol až do svojho návratu do Petrohradu 16.apríla 1917. (To už vládol Kerenskij)

PS.
Neviem odkiaľ ste čerpali údaje o pobyte Lenina vo Švajčiarsku ale máte ich chybné

elkon

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vladimir_Il­ji%C4%8D_Lenin

autacek

Načerpal tam obdobně jako soudruh Babiš zkušenosti jak řídit stát.

Kelt

Lenin, vlastně Uljanov byl na více místech. Určitě to nebylo zadarmo. Asi se očekávalo, že se to vyplatí všem, kteří do toho vložili peníze. Má to dnes po více než 100 letech toto rozebírat? To máš za úkol do Občanské nauky, nebo jak se ty předměty dneska jmenují. Nebo děláš nějakou studii na téma „Kdo byli dobří komunisté?“ Já si půjčil v knihovně knihu Sovětská tragédie – (Dějiny socialismu v Rusku v letech 1917 – 1991). autor je Martin Malia. Lenin mne tak nezajímá, napřed se chci dozvědět, co vlastně udělal. A pak proč a co ho k tomu vedlo.
Prý to, že mu zabili bratra, který byl obviněn z atentátu na cara.

Kryšpín

Já jsem to pochopil tak, že Švýcarsko a Německo mají trochu zásluhy na dalším vývoji v Ruské říši a později v Sovětském svazu.

led

elkon, skúste vložiť (nabudúce) aspoň krátky úryvok z odkazu, aby človek nemusel čítať celý životopis milovaného Voloďu 🙂

Kryšpín

Led čerpal jsem z různých zdrojů které nejsou stejné.