Avatar uživatele
autacek

Jaký byl historický kurz tuzexové poukázky / bonu?

Lze někde dohledat graf oficiálního a hlavně neoficiálního kur­zu?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2183 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

ˇInformace ČNB

"Oficiální kurs tuzexové československé koruny (ve zkratce TKčs či TK) a československé koruny v zákonných penězích činil ve složitém systému kursů s devizovými prémiemi a přirážkami po většinu období existence Tuzexu 1:2, zatímco kurs na černém trhu se pohyboval kolem 1:5.

Jiní než oprávnění držitelé získávali bony v rozmezí od 1:3 (od dobrých známých z řad oprávněných držitelů) do 1:7 (na černém trhu v dobách největší nejistoty). Kurs na černém trhu vytvářela poptávka, daná zájmem o jinak nedostupné zboží a jeho cena, kalkulovaná v Tuzexu jako jakási průměrná světová cena, což v závislosti na kursu nákupu bonů mohlo znamenat cenu nižší, než na vnitřním trhu.

Ze stránky České národní banky o platidlech v době převratu

https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/blog_cnb/pr­ispevky/moravec_20141120­.html

Další vyjáudřenío ČNB ke kurzovému vývoji. Jak je vidět, kurzový vývoj byl nepřeheldný. Situace se zjednodušila, když koncem roku 1988, kdy bylo rozhodnuto o de iure zrušení zlatého obsahu koruny atd.

V roce 1967 pak bylo zavedeno tzv. vnitřní reprodukční cenové vyrovnání (VRCV, neboli tzv. „cvrček“) – koeficient, kterým byl korigován oficiální kurz koruny v obchodním styku s cizinou (v rozmezí 150 až 275 % pro volné měny a 25 až 125 % pro převoditelný rubl). Vezmeme-li do úvahy, že některé transakce (výživné apod.) probíhaly za oficiální kurz a vedle něho existoval obchodní kurz k převoditelnému rublu, neobchodní kurzy k měnám socialistických zemí, přepočítací poměry úspor ze služebních cest ve vedlejších směnitelných měnách, nesměnitelných měnách a v měnách socialistických zemí na tuzexové bony, černý kurz či kurz, resp. cena zmíněného bonu, byl kurzový režim značně nepřehledný. „
80. léta
"Lidé, kteří neměli přístup k valutám, mohli koupit bony pouze na černém trhu od veksláků (překupníků). Oficiálně měl jeden bon hodnotu jedné Kčs. Na černém trhu se 1 bon v osmdesátých letech prodával za cca 5 Kčs.“
http://stribrnak­.cz/tuzexove-poukazky/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bony

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Klaproth

Oficiální kurz byl 1 Kčs, neoficiální 3–5.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

S tím „černým kurzem“ to není tak jednoduché, nebyl dán jen nabídkou a poptávkou, ale i kurzovním lístkem banky vůči západním měnám.
V kurzovním lístku bylo sice (bude to jen příklad, přesné číslo už neznám) že 1 DEM = 5 Kč, ale tohle beze zbytku platilo jen ve vztahu k tuzexové koruně (TK) a pro některé obchodní platby.
Pokud dostal smrtelník možnost si na svou turistickou cestu koupit valuty (tj. na takzvaný „příslib“ nebo jako kapesné k zájezdu cestovky), tak se ke kurzu připočítaly dvě 125% přirážky (byly jaksi zdůvodněné ale už si to nepamatuju). No a tyhle dvě přirážky daly prakticky přesně pětinásobek ( 1.0 *225% * 225%) a z toho vyplývala ona „černá hodnota“ TK. Nabídka a poptávka to pak jen trochu posouvala – když někdo přijel z dlouhé služební cesty, dostal zbytek diet vyměnněných v TK (nebo když bylo například dědictví), když potřeboval Kč, prodával levněji. Když jsem chtěl koupit kvalitní televizi, tak jsem na ulici dal i 6.5 Kč.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Neoficiální byl cca 5 Kčs, ale klidně i 10 Kč nebo 3 Kčs a byl dán pouze černým trhem. Oficiální za Kčs neexistoval, neboť se vyměňoval pouze za devizy a valuty či cizí měnu. Mluvilo se ale o 2,40 Kčs.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Je směšné mluvit o směnném kurzu na černém trhu! Taktéž je nehorázná lež, že nakupování v Tuzexu bylo dostupné každému. V jakém kurzu se měnily valuty na TK se dnes zřejmě běžně nikde nedohledá.

před 2183 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Za Kč se TK oficiálně koupit nedaly a mluvit o směně u veksláků je nehorázné!! Načež o nějakém kurzu.

před 2183 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek