Avatar uživatele
autacek

Jaký byl historický kurz tuzexové poukázky / bonu?

Lze někde dohledat graf oficiálního a hlavně neoficiálního kurzu?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1816 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

ˇInformace ČNB

"Oficiální kurs tuzexové československé koruny (ve zkratce TKčs či TK) a československé koruny v zákonných penězích činil ve složitém systému kursů s devizovými prémiemi a přirážkami po většinu období existence Tuzexu 1:2, zatímco kurs na černém trhu se pohyboval kolem 1:5.

Jiní než oprávnění držitelé získávali bony v rozmezí od 1:3 (od dobrých známých z řad oprávněných držitelů) do 1:7 (na černém trhu v dobách největší nejistoty). Kurs na černém trhu vytvářela poptávka, daná zájmem o jinak nedostupné zboží a jeho cena, kalkulovaná v Tuzexu jako jakási průměrná světová cena, což v závislosti na kursu nákupu bonů mohlo znamenat cenu nižší, než na vnitřním trhu.

Ze stránky České národní banky o platidlech v době převratu

https://www.cnb.cz/…

Další vyjáudřenío ČNB ke kurzovému vývoji. Jak je vidět, kurzový vývoj byl nepřeheldný. Situace se zjednodušila, když koncem roku 1988, kdy bylo rozhodnuto o de iure zrušení zlatého obsahu koruny atd.

V roce 1967 pak bylo zavedeno tzv. vnitřní reprodukční cenové vyrovnání (VRCV, neboli tzv. „cvrček“) – koeficient, kterým byl korigován oficiální kurz koruny v obchodním styku s cizinou (v rozmezí 150 až 275 % pro volné měny a 25 až 125 % pro převoditelný rubl). Vezmeme-li do úvahy, že některé transakce (výživné apod.) probíhaly za oficiální kurz a vedle něho existoval obchodní kurz k převoditelnému rublu, neobchodní kurzy k měnám socialistických zemí, přepočítací poměry úspor ze služebních cest ve vedlejších směnitelných měnách, nesměnitelných měnách a v měnách socialistických zemí na tuzexové bony, černý kurz či kurz, resp. cena zmíněného bonu, byl kurzový režim značně nepřehledný. "
80. léta
"Lidé, kteří neměli přístup k valutám, mohli koupit bony pouze na černém trhu od veksláků (překupníků). Oficiálně měl jeden bon hodnotu jedné Kčs. Na černém trhu se 1 bon v osmdesátých letech prodával za cca 5 Kčs."
http://stribrnak.cz/…
https://cs.wikipedia.org/…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Klaproth

Oficiální kurz byl 1 Kčs, neoficiální 3-5.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

S tím "černým kurzem" to není tak jednoduché, nebyl dán jen nabídkou a poptávkou, ale i kurzovním lístkem banky vůči západním měnám.
V kurzovním lístku bylo sice (bude to jen příklad, přesné číslo už neznám) že 1 DEM = 5 Kč, ale tohle beze zbytku platilo jen ve vztahu k tuzexové koruně (TK) a pro některé obchodní platby.
Pokud dostal smrtelník možnost si na svou turistickou cestu koupit valuty (tj. na takzvaný "příslib" nebo jako kapesné k zájezdu cestovky), tak se ke kurzu připočítaly dvě 125% přirážky (byly jaksi zdůvodněné ale už si to nepamatuju). No a tyhle dvě přirážky daly prakticky přesně pětinásobek ( 1.0 *225% * 225%) a z toho vyplývala ona "černá hodnota" TK. Nabídka a poptávka to pak jen trochu posouvala - když někdo přijel z dlouhé služební cesty, dostal zbytek diet vyměnněných v TK (nebo když bylo například dědictví), když potřeboval Kč, prodával levněji. Když jsem chtěl koupit kvalitní televizi, tak jsem na ulici dal i 6.5 Kč.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Neoficiální byl cca 5 Kčs, ale klidně i 10 Kč nebo 3 Kčs a byl dán pouze černým trhem. Oficiální za Kčs neexistoval, neboť se vyměňoval pouze za devizy a valuty či cizí měnu. Mluvilo se ale o 2,40 Kčs.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Je směšné mluvit o směnném kurzu na černém trhu! Taktéž je nehorázná lež, že nakupování v Tuzexu bylo dostupné každému. V jakém kurzu se měnily valuty na TK se dnes zřejmě běžně nikde nedohledá.

před 1816 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Za Kč se TK oficiálně koupit nedaly a mluvit o směně u veksláků je nehorázné!! Načež o nějakém kurzu.

před 1816 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání