ten který je

Jaký byl další osud této africké dívky?

V roce 1879 se vrátil do Prahy český cestovatel Emil Holub ze své třetí africké výpravy.Přivezl si s sebou i malé domorodé děvčátko jménem Bella,která se naučí mluvit česky a německy.Dívka pocházela z dnešní Botswany a bydlela u Dr.Holuba v domácnosti.Jaký byl její pozdější osud?Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Při cestě z jedné výpravy Holub dovezl s sebou do Prahy mladou dívku, která mu dělala služebnou.

Společně s další výpravou do Afriky odplula i bečuánská dívka Bella, kterou Holub přivezl do Evropy, když se vracel ze své první výpravy. Holub si často najímal dětské pomocníky, protože jim mohl platit méně než dospělým lidem.
Jednou z dětských pomocnic byla i Bella. Bella měla otce, ten ji však velmi zanedbával, často se opíjel do němoty. Po příjezdu do Prahy se Bella stala miláčkem Prahy. Byla živoucím exponátem na výstavách a lidé si ji velmi oblíbili.
Díky Josefě Náprstkové se naučila částečně česky a německy. Do Afriky se vrátit nechtěla. Holub však písemně slíbil, že ji do deseti let doveze zpět. Tak se také stalo. S výpravou odjela do Afriky a v Boshofu byla předána paní, které náležela.
Bella velmi naříkala, plakala a prosila, aby mohla s výpravou zůstat. To však Holub nedovolil. Posléze se dozvěděli, že po jejich odjezdu Bella utekla a hledala je.
Nikdy se s ní už nesetkali. O jejím dalším osudu nejsou žádné písemné doklady"

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:GpIS­K6NAPGkJ:https://­is.cuni.cz/we­bapps/zzp/dow­nload/130149589­+&cd=10&hl=cs&ct=clnk&gl­=cz&client=fi­refox-b

UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE
PEDAGOGICKÁ FAKULTA
KATEDRA DĚJIN A DIDAKTIKY DĚJEPISU
BAKALÁŘSKÁ PRÁCE – 2015
EMIL HOLUB A HOLICE
TEREZA SCHEJBALOVÁ