Anikitos

Jak to, že z tolika živočichů na světě jsou obdařeni rozumem pouze lidé?

Takové spousty druhů všemožných zvířat a miliony let evoluce a přesto myšlení živočichů se nijak zásadnně nevyvíjí, ”jen” se fyzicky (vzhledově) přezpůsobují svému prostředí.

Nejlepší odpověď
annas

Podle názorů vědců tomu to tak není.

„Mají zvířata vědomí a umí myslet?“

"Dnešní věda pomalu odhaluje, že i zvíře je schopno snít, uvažovat, pamatovat si a řešit nenadálé úlohy.

Bereme-li v úvahu, že je princip stavby buňky v celé přírodě jednotný, můžeme dospět k dalekosáhlému závěru o jednotě rozumu u všech forem života.

Jako by tyto objevy samy o sobě ještě nestačily, vědec John Chapin v laboratoři fakulty university ve Filadelfii se svým týmem prokázali, že zvířata umí myslet. Tuto možnost většina lidí doposud popírala.

Při pokusech ve Filadelfii vědecký tým cvičil krysy, aby stlačily určitou klávesu. Potom jim robot nalil vodu. Podobné pokusy jsou ostatně prováděny již desetiletí. Tentokrát ovšem byly navíc krysám do mozku implantovány malé elektrody, které měřily mozkové proudy a ukládaly zjištěné výsledky do počítače. Vědci postupem času zjistili, že stisknutí tlačítka je v krysím mozku doprovázeno zcela konkrétními vlnami.

K vědomí patří myšlení.
Schopnost myšlení
Plnoduché úvahy. Ale je tato schopnost myšlení jen něco strnulého, naučeného, nebo je také flexibilní?
atd.

http://www.czechfre­epress.cz/emil-kalabus/maji-zvirata-vedomi-a-umi-myslet.html

https://hobby­.idnes.cz/zvi­reci-geniove-delfin-orangutan-vrana-slon-fmj-/hobby

http://www.ani­malrights.web­z.cz/stejni_ja­ko_my.htm

Další odpovědi
Edison

I lidský rozum není nic jiného, než adaptace na prostředí. Kouzlo bude v mozgu. Díky jeho složitosti, poměrné velikosti, množství a specializaci buněk a oblastí mozgu (mě se slovo „mozeg“ prostě líbí) jsme holt přišli k „rozumu“. Jinak kdy se to stalo nikdo pořádně neví. Ale ví se, že to šlo ruku v ruce s příjmem bílkovin, tedy masa. Jen není jasné, jestli se člověk naučil více starat o potravu a v důsledku toho přišel k rozumu, nebo jestli rozum byl spíše příčinou, proč se začal starat o potravu. Je to taková otázka, jako jestli bylo dřív vejce, nebo slepice.

Doplnění: Existují druhy, vykazující velmi výrazné prvky inteligence. Pavouci rodu Portia. Jsou schopni spolupráce, maskování a to ne univerzálně, ale podle potřeby. Jsou schopni taktiky, jsou schopni simulace jiných druhů, komunikace s počítačem a další a další. Vysokou inteligenci projevují krkavci. Umějí si prohlédnout mechanismus na potravu a zvolit nejjednodušší, případně napoprvé určit jediný způsob z několika možných, jak se k potravě dostat. A další a další.

Kepler

Já si nemyslím, že člověk je jediný tvor, který umí myslet. některá zvířata jsou naopak rozumnější, alespoň v určitých směrech. Člověk, resp. jeho předchůdci byli prostě dotlačeni k větší přizpůsobivosti, sestoupil ze stromů do savany a aby vůbec přežil, musel se naučit používat nástroje, oheň apod. Ostatní zvířata to nepotřebovala, neměli ten evoluční motor. Na závěr můj oblíbený citát: člověk, jako jediný tvor na Zemi, se umí smát, ačkoliv k tomu má nejméně důvodů…

leed

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Správně, velikost mozgu nehraje roli. Ženy ho mají například menší než muži a přesto jsou noční můrou všech obyčejných mužů. ba i filosofů, fyziologů i vědců nejvyššího kalibru, jako byl Einstein nebo Hawking.

aliendrone

PŘESNĚ TAK!!! On se vůbec mozg (nebo mozeg) moc přeceňuje! Můžeš mít inteligenci závratnou – a pak přijde Barbína s IQ mezi nulou a bublajícím blátem, ale se silikonama, zamrká na tebe umělými řasami – a v tu ránu je i z génia úplný vůl! :D :D :D

Naštěstí s postupujícím věkem většina chlapů „dostane rozum“, nicméně pouhý fakt existence tohoto jevu je jednou z příčin proč trván na tom, abych byl NEJKRÁSNĚJŠÍ ALIENDRONE!! ;) :D :D

Kepler

Já si nemyslím, že člověk je jediný tvor, který umí myslet. některá zvířata jsou naopak rozumnější, alespoň v určitých směrech. Člověk, resp. jeho předchůdci byli prostě dotlačeni k větší přizpůsobivosti, sestoupil ze stromů do savany a aby vůbec přežil, musel se naučit používat nástroje, oheň apod. Ostatní zvířata to nepotřebovala, neměli ten evoluční motor. Na závěr můj oblíbený citát: člověk, jako jediný tvor na Zemi, se umí smát, ačkoliv k tomu má nejméně důvodů…

Anikitos

No právě, ale proč byl člověk za celou evoluci jediný který k tomu byl dotlačen, aby se naučil myslet? Ostatní zvířata taky mnoh byly přinucena opustit své při¨rozené prostředí, cestovat napříč celými kontintenty a změnit tak své prostředí, ale na žádného to nezapůsobilo tak, aby nastala změna v jeho myšlení (měnil se jen vzhledově)…

Edison

To právě není pravda. I zvířata se učej… Jen díky velikosti mozgu jim to jde pomaleji.

Anikitos

Na velikosti mozku vůbec nezáleží.
Např. ptáci jako vrány jsou oproti jiným zvířatům daleko chatřejší a mazanější.

Edison

Ono se to ale počítá např poměru hmotnosti mozgu ke hmotnosti zbytku těla. Další věcí není velikost jako taková, ale dost záleží na velikosti povrchu. Těch měřítek je víc. A chytřejší než vrány jsou právě krkavci. Jinak velikost mozgu je jen jedna z podmínek, nikoli jediná.

Edison

Ještě bych si dovolil podotknout, že spíše, než „rozum“ bych používal „inteligenci“. Vzhledem k tomu, jak se člověk chová mi „rozum“ přijde spíše jako negativní slovo. Díky rozumu si člověk – lidstvo, na tomhle světě pod sebou pěkně podřezává větev. A inteligence má takovou zvláštní vlastnost: Je větší, nebo menší. Ne, že je, nebo není.

Anikitos

Já si to slovo zase oblíbil, dílo Hovory k sobě od Marca Aurelia je takovou ”chválou na rozum (a mj. spravedlnost),” a často tam srovnává člověka a jeho rozumovou schopnost myslet navzdory zvířatům a ke srovnání k bohů.. :)