V.han

Jakou událostí skončila Studená válka?

Mám takové malé dilema. Nutně potřebuji vědět jaká událost ukončila Studenou válku. Mám různé informace a nevím, která je pravdivá. Díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Pádem komunismu ve východní Evropě.

Další odpovědi
arygnoc

vojna, studená

● obdobie v rokoch 1948 – 1989.
V podstate sa nejednalo o skutočnú vojnu, ale o obdobie pretekov v atómovom zbrojení medzi ZSSR a USA ako predstaviteľmi dvoch politických systémov (socializmus a kapitalizmus).
Skončila rozpadom ZSSR v roku 1991.
Za oficiálny dátum skončenia studenej vojny je považovaný dátum 1. 2. 1992, kedy v americkom Camp Davide Boris Jeľcin a George H. W. Bush podpísali spoločné prehlásenie, podľa ktorého sa obe krajiny prestali považovať za protivníkov.

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=voj­na,%20studen%C3%A1

Nuk nuk

Událostí, tkeré k tomu vedly bylo několik.
Za takové hlavní body se považuje:

  1. Maltská dohoda 1989 – na Maltě se tehdy Bush s Gorbačovem domluvili na ukončení tkzv. Studené války. Byla to ale spíše formalita.
  2. Sjednocení Německa v roce 1990.
  3. Pád komunismu ve většině komunistických zemí – nešlo tedy jen o Sametovou revoluci u nás, ta byla jen součástí řetězce událostí, které k pádu totalitního komunismu v Východním bloku vedly. Jen se asi svým „mírumilovným průběhem“ zapsala více do dějin a do lidského povvědomí.
  4. Rozpad Sovětského Svazu – tedy konfederace, která řídila prakticky celou tu komunisticky založenou část světa a především, která tu studenou válku s USA vedla.