Sooger

Jakou rychlost bude mít lyžař?

Dobrý den, pomohli by jste mi prosím s tímto příkladem z fyziky? Děkuji

Lyžař vážící 85 kg (včetně výstroje) sjíždí “šusem” sjezdovku, jejíž převýšení je 300 m. Jakou bude mít rychlost při dojezdu, pokud zanedbáme tření? Určete koeficient smykového tření, když víte, že průměrný sklon svahu je 45° a lyžař dojel rychlostí 130 km.h-1

--

Zkuste naznačit, jak byste postupoval, někdo vám pak překontroluje.

Nejlepší odpověď
Edison

Domácí úkoly zde nevypracováváme, takže jen malá nápověda: Dozajista jde o vektory. Jedním vektorem je tedy tíha, potažmo tíhové zrychlení. Převýšení a úhel znáš, tak už jen počítat. Vzásadě tam vidím dvě úlohy pro jednoho lyžaře na jednom svahu.

Sooger

Já se omlouvám, špatně jsem se vyjádřil, tohle mi bohatě stačí. Mockrát děkuji.