Kepler

Jakou neobvyklou bouřku jste už zažili?

Tady ve Valmezu jsem už podruhé za sebou zažil, že lítají blesky, aniž by pršelo, ani lísteček se nepohnul. Svítilo zapadající slunce a najednou rána jako z kanónu. Lekl jsem se tak, že mi málem povolil svěrač. Za pár minut sice trochu sprchlo, ale vítr pořád žádný. Přišlo to od východu, že by SNP konečně dorazilo až k nám?

Odpovědi
EKSOT123

Asi bych si vzpomněl na víc, ale uvedu 3 případy:

  1. Asi před 5-ti lety, po dlouhodobém horkém slunečném počasí, byla hlášena riziková bouřková fronta. Vyhlíželi jsme to s chlapama v lomu v předhůří Jizerek. Nad námi čisťounké azuro a v dáli od Polska ostrá temné hranice po celé šíři oblohy. A za ní to vypadalo jako konec světa. Tma. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Nakonec bylo jen trochu deště, malinko blesky, ale takovou tmu v poledne jsem ještě nezažil.
  2. asi před 20 lety v předjaří, tuším březen, chodily na Vysočině prudké sněhové bouře. Myslím chvílemi dokonce slunečné počasí, ale tak po půlhodině takové kratičké 10-ti minutové prudké bouře… Jedna mě chytla, zrovna když jsem jel na kole z práce. Hromy, sněžení bylo tak husté, že jsem ani nedohlédl pod sebe na zem a bicykl nefungoval, protože sníh zalepoval řetěz a převody.
  3. U třetí bouřky jsem osobně nebyl a dodnes netuším, co se mohlo stát. V obci to prý bylo dost drsné a mostky u potoka nestačily. Ale kousek od vsi je menší rybník. Když býval rozbitý přepad, tak voda přetékala v nejnižším místě přes hráz. Hráz není zcela v rovině ve všech místech. Ale po té průtrži byla tráva po CELÉ ŠÍŘCE hráze, tj asi 50 metrů, úplně ubitá, ležela. Dovedl bych to pochopit, kdyby do rybníka spadl velký meteorit a voda by se převalila přes hráz. Ale při bouřce?

agentpv

Na vojne ve stráži- Hlídal jsem u Českého Brodu – Liblice, 360m vysoký vysílač pro rádio Interprogram. A blesk praštil do kotvícího lana. Byla to obrovská rána a pak šílený hukot z toho jak blesk sjížděl po laně do země. Viděl jsem to 100 před sebou. Zbytek stráže jsem už jen seděl pod strážní věží a čekal až bouřka přejde.

Nandi

V roce 2016 se u nás honila obrovská bouřka asi 10 hodin,pozdě večer byl z okna vidět mrak ve tvaru tsunami,který sahal až na zem a rychle se blížil.Nakonec k nám však nedorazil.Pršelo ale jen tak asi 3 hodiny.
(Velešín-Jihočeský kraj)

Kepler

Eksot: ad b) – zažil jsem jako 14tiletý něco podobného v únoru (!), regulérní bouře a chumelilo tak hustě, že jsem cestou k babičce málem zabloudil, protože viditelnost byla tak 2 metry. A to jsem tam znal důvěrně každý šutr. Takový mokrý sníh, babka se mě lekla, protože jsem vypadal jako sněhulák. Ale "suchá bouřka a bez větru?… Divné.