annas

Jakou mají historii železniční vagony?

Z dnešního hlediska nebylo prvním cestujícím co závidět …
Doplňuji:
Uvedla jsem otázku nepřesně. Proto doplním – na nejstarší české trati.

Nejlepší odpověď
rynek878

jen bych doplnil vybavením,
Vybavení vagonů pro otevření železnice Praha – Olomouc. I. třída- zasklená okna.II. okna bez skel, kožené záclonyIII. – bočnice vagonů sahaly cestujím do pasu a mělyx střecu na sloupcích, na jejichž okrajích visely svinovací plachty, spuštění jako ochrana proti zimě, větru a dešti.IV. nebyly zastřešeny, a navíc neměly sedadla. Po r. 1840, kdy se vagony vyráběly i v Brně – byla okna zasklena, vozy se prodlužovaly a strop se zvýšil. Později se začlo svíti svíčkami, l858 plynem a v 80. letech 19. st. elektřinou, ale nejdříve jen v salonních a poštovních vozech.

Zdroj: z časopisu

Další odpovědi
kropitko

http://www.vla­ky.net/zelezni­ce/spravy/003125-Nahlednuti-do-jaromerskeho-muzea-dreziny-vozy-a-to-ostatni/

Stojí to za zhlédnutí,,,

hanulka11

Zde jsou moc pěkně popsány a zobrazeny vagóny, zprvu čtyřkolové postupně se zdokonalovaly

http://www.va­gony.cz/histo­rie/dvere.html