jerkam

Jakou frekvenci AM má v Praze Radiožurnál?

Nejlepší odpověď
brillant

V Praze Radiožurnál na středních vlnách nevysílá. Vysílá na VKV. http://www.roz­hlas.cz/vysila­ce/vysilace/?sta­nice=1

Další odpovědi
Emefej

Radiožurnál nikde nevysílá na středních vlnách. Vše je VKV, raritou je dlouhovlnný vysílač Topolná u Uh. Hradiště, ten bude do února 2017 vysílat na frekvenci 270 kHz.

cochee

brillant: AM je označení pro amplitudovou modulaci vysílaného signálu a do toho spadá nejen pásmo středních vln, ale i dlouhých a krátkých. (Velmi krátké vlny jsou pak FM, frekvenční modulace.) Emefej: na stránkách Českého Rozhlasu je uveden vysílač Topolná jako funkční na vlně 270 kHz již nyní, takže jak je to? K otázce samotné: vysílání na AM má jiné vlastnosti než VKV/FM, proto nestojí dlouhovlný vysílač extra v Praze, stačí jeden v republice pro pokrytí nejen celé ČR, ale v zásadě celé Evropy a za příznivých podmínek i ještě dále ve světě.

Radius

Jenže oni chtějí DV vysílač vypnout, provoz stojí hodně (má také velkou spotřebu) a dnes už jsou AM pásma ve městech dost zarušená, takže to nevypnou hned, ale každý rok sníží výkon až to pak úplně vypnou.

Já jsem kousek od Prahy a jde mi to na 270 kHz slabě. Navíc dnes hodně vítězí příjem přes internet, když je někdo v cizině, nemusí mít žádný přijímač, prostě si to pustí na internetu, tam je to úplně čistě a bez šumu. Bez ohledu na přijímač, denní dobu prostě to hraje vždy, stačí mít připojení k internetu průměrnou rychlostí.
Zahraniční vysílání Českého (i Slovenského) rozhlasu už je jen na internetu, oni už na KV několik let nevysílají a přesto to mohou lidi poslouchat i v USA nebo v Japonsku a v Austrálii či kdekoli přes internet.

Jinak Radiožurnál vysílá v Praze na VKV FM ze Žižkova na 94,6 MHz a v DAB (DAB je digitální rozhlas, já na to mám DAB přijímač a jde mi to pěkně z Prahy a to jsem asi 30 km od Prahy).

Emefej

cochee > Topolná je funkční. Nikde jsem nenapsal že nevysílá.

cochee

Aha, omluva. Mám vlčí mhu. Četl jsem OD února 2017, ty tam máš DO.

Emefej

OK 🙂