Avatar uživatele
jerkam

Jakou frekvenci AM má v Praze Radiožurnál?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3067 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
brillant

V Praze Radiožurnál na středních vlnách nevysílá. Vysílá na VKV. http://www.roz­hlas.cz/vysila­ce/vysilace/?sta­nice=1

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Radiožurnál nikde nevysílá na středních vlnách. Vše je VKV, raritou je dlouhovlnný vysílač Topolná u Uh. Hradiště, ten bude do února 2017 vysílat na frekvenci 270 kHz.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

brillant: AM je označení pro amplitudovou modulaci vysílaného signálu a do toho spadá nejen pásmo středních vln, ale i dlouhých a krátkých. (Velmi krátké vlny jsou pak FM, frekvenční modulace.) Emefej: na stránkách Českého Rozhlasu je uveden vysílač Topolná jako funkční na vlně 270 kHz již nyní, takže jak je to? K otázce samotné: vysílání na AM má jiné vlastnosti než VKV/FM, proto nestojí dlouhovlný vysílač extra v Praze, stačí jeden v republice pro pokrytí nejen celé ČR, ale v zásadě celé Evropy a za příznivých podmínek i ještě dále ve světě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Radius

Jenže oni chtějí DV vysílač vypnout, provoz stojí hodně (má také velkou spotřebu) a dnes už jsou AM pásma ve městech dost zarušená, takže to nevypnou hned, ale každý rok sníží výkon až to pak úplně vypnou.

Já jsem kousek od Prahy a jde mi to na 270 kHz slabě. Navíc dnes hodně vítězí příjem přes internet, když je někdo v cizině, nemusí mít žádný přijímač, prostě si to pustí na internetu, tam je to úplně čistě a bez šumu. Bez ohledu na přijímač, denní dobu prostě to hraje vždy, stačí mít připojení k internetu průměrnou rychlostí.
Zahraniční vysílání Českého (i Slovenského) rozhlasu už je jen na internetu, oni už na KV několik let nevysílají a přesto to mohou lidi poslouchat i v USA nebo v Japonsku a v Austrálii či kdekoli přes internet.

Jinak Radiožurnál vysílá v Praze na VKV FM ze Žižkova na 94,6 MHz a v DAB (DAB je digitální rozhlas, já na to mám DAB přijímač a jde mi to pěkně z Prahy a to jsem asi 30 km od Prahy).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Emefej

cochee > Topolná je funkční. Nikde jsem nenapsal že nevysílá.

před 3067 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Aha, omluva. Mám vlčí mhu. Četl jsem OD února 2017, ty tam máš DO.

před 3067 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

OK 🙂

před 3067 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek