boky16

Jakou barvu bude mít červené tričko, jestliže na něj v tmavé místnosti posvítím modrým světlem?

Odpovědi
Edison

Je třeba si uvědomit, co je brava předmětu. V zásadě barva předmětu je světlo o vlnové délce kterou odráží. Pokud ovšem má co odrazit. Pokud použiješ opravdu čistě modré světlo, do 500nm, červená barva jej neodrazí. Ovšem pozor, dopadající fotony mohou do jisté míry vyrazit z atomů jiné fotony (to podle materiálu), nebo změnit energii dopadajícího fotonu, čili vlnovou délku. Ovšem jak moc a o jaké vlnoé délce, záleží na látce, na kterou světlo dopadá. Jistě znáš ty materiály, které při dopadu světla o určité vlnové délce světélkují, a kolikrát právě jinou barvou, než je vlnová délka dopadajícího světla.

Justin1

Pokud na něm není žádná fluorescenční látka, uvidíš od něj přicházet jen velmi malé odražené množství dopadajícího modrého světla, takže bude vidět jako černé až hodně tmavě modré.