Avatar uživatele
talka

Jakého původu je asi jméno Jan HÍsek?

Z cizího jazyka? (Snad z němčiny?)

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1 před 2684 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Příjmení je českého původu, je to jedna z verzí příjmení Hejsek – Hísek i Hýsek.

Příjmení vzniklo z obecného označení paradáníka, povrchního, ješitného mladíka.

D. Moldanová: Naše příjmení

Ještě doplňuji původ slova.
Hejsek ‘rozmařilý mladík’. Dříve též hýsek, hések (Jg). Od slovesa hejsati ‘bujně si vést’ asi od citosl. hej(sa) (srov.  :hej). Bylo i stč. hesovati ‘rozmařile žít’.
Hej – citosl. Zvolání,jež má obdoby v jiných evr. jazycích (něm. he!, angl. hey! aj.). "

J. Rejzek: Etymologick slovník

Různé tvary se liší podle toho, kde příjmení vzniklo. Totiž ve všech oblastech neproběhly hláskové změny. Např. -ej – je český tvar, é – např. v hanáčtiněˇ, jinde í/ý splývalo atd

Četla jsem jako í – upozornění na to, že po H píšete měkké i. Ale škoda, že jste nedoplnila kontext, nebo zda jde o dlouhé l, níkoliv i.

V české databází není příjmení s l uvedené. češtině existovala tří písmena l, měkké, tvrdé a slabikotvorné, takže mohl tvar vzniknout v souvislosti se zánikem jerů a jejich vokalizaci.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Tak jak jsi to napsala mi to připadá jako dlouhé l (el), což je specifikum slovenské abecedy, takže tipuju původ slovenský.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
talka

Kepler: Chtěla jsem zdůraznit velkým"I", že se ptám na měkké „i“ po „h“.

před 2684 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Tak, jak jsi to napsala, je to: ĺ – slovenské dlouhé slabikotvorné l ( např. dĺžka). Kepler to pochopil správně. 🙂

před 2684 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek