hapiky

Jaké znáte české odlišnosti např. káva dražší než pivo, zvláštní hymna, která k ničemu nevyzývá apod?

Které jsou nejvíce zajímavé?

Nejlepší odpověď
annas

Je pravda, že na rozdíl od slovenské hymny, není česká hymna výzvou k boji. Česká hymna používá pouze první sloku, pochází z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla „Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka“. Zlidověla a stala se národní písní.

Je však možné ze slov pochopit, že jsme v době vzniku byli součástí R-U, takže zdůrazňuje, že naše země je krásná, je to náš domov. Máme na českou zemi právo, a to včetně Prahy. Jak to tehdy bylo s Prahou?

Vždyť je krásněna jaře nejen v nuselském údolí, kde na louce kvetlo kvíti, hučel potok, zřejmě tam bylo i „skalisko“, ale určitě i v celé zemi.

Takže význam hymny byl v době vzniku vlastenecký, ale i obranný, i když nejde o přímé vyjádření.

Vždy se najdou kritikové, jimž se třeba nelíbí jednoduchá melodie, některé obraty a významy jsou jazykově zastaralé atd.

Beřich Smetana napsal:
„Pravá hymna národní musí vytrysknout sama ze srdce lidu a ta píseň, kterou lid sám povznesl na svou hymnu, zůstane jeho hymnou, pokud jiná píseň nevnikne našemu lidu do srdce“.
http://www.bro­zanynadohri.cz/e_dow­nload.php?file=da­ta/editor/60cs_38­.pdf&original=Zpra­vodaj+%C5%99%C­3%ADjen+2014++do­c+(3).pdf

Takže domnívám, že i kdyby vznikla nová hymna, nebude už „tryskat“ ze srdce všeho lidu. Pojem vlastenectví má docela jiný charakter.

Odlišnosti neřeším, když něco potřebuji, tak koupím. Jinak nevím, zda jde či nejde o odlišnost, že v diskuzích na netu se objevuje tolik vulgarismů a urážek. Dotyční se považují za mistry světa, byť jsou to anonymové.

Další odpovědi
independent

Nadávat na to co nám vadí u piva a nic s tím nedělat.

led

O obchodníckych ťahoch nebudem diskutovať a káva mi je milšia vlastnoručne uvarená, než bez citu podaná keď si ju zaplatíš.
Ale zarazili ma slová: „zvláštní hymna která k ničemu nevyzývá“
Vy ste nepochopili slová Hymny Českej republiky, neprecítil jej melódiu, necítil, k čomu vás vyzýva? Nič vám nehovoria krásy vašej vlasti, nevyzývajú vás slová tejto piesne za zvukov Vltavy, aby ste bránili svoju zem pred jej rozkradnutím a zničením? Tak toto je skutočne vážna odlišnosť vášho myslenia od myslenia tvorcov tejto Hymny.

hapiky

led: Krev neteče ani v české hymně, nezpívá se v ní o boji, ani se nevzývají žádné vyšší hodnoty, což je vskutku unikátní. Toť komentář idnes.
Každý kdo popustí uzdu fantazie může si v ní představit cokoliv(no rozkradnutí by mě opravdu nenapadlo).

led

Vy a idnes je na omyle. Hymna nemusí vyzývať ku kravavému boji ako napríklad hymna čs.armády na ceste z Buzuluku do Prahy „Přes spáleniště, přes krvavé řeky“
ale vyššie hodnoty sú tam obsiahnuté, láska k vlasti, krásy zeme, … a ˇkeď si pozriete slová a vypočujete melódiu nájdete viac.
Je smutné ak českého občana musí niekto zo zahraničia učiť spoznávať vlastnú „hlavnú pieseň národa – hymnú svojho štátu“. Ja som si ju v srdci preniesla aj na Slovensko, aj keď sa nad Tatrou blýska a hromy divo bijú.