Kelt

Jaké to tady bylo v době Protektorátu? Fungovalo všechno, nebo ne?

Jako jeden z mnoha, který žádnou válku nezažil, jsem odkázán pouze na literaturu a film. Většina filmů ukazuje úlohu KSČ, statečné soudruhy a pod. Ale jaké to tady bylo doopravdy? Kde to zjistím? Lidé chodili do práce, někdo byl doma, Jak to bylo s kulturou s návštěvou hospod a restaurací? Přece agenti Gestapa nesledovali na každém metru každého komunistu, jak je vidět z filmů natočených po roce 1950. Fungovaly úřady, nemocnice? Bylo tu bezpečno, dalo se jít na procházku? Když člověk respektoval daná pravidla, tak po něm nešla ani policie, ani Gestapo nebo jiní. Nechci nikoho obhajovat, ale chci znát objektivně historii . Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já tu dobu samozřejmě taky nezažil, ale co vím, tak fungovala kina, dokonce se točily i filmy, fungovaly i úřady, hospody i nemocnice. Kdo nenadával na fricky, toho gestapo nechávalo na pokoji. Byly ale zavřeny vysoké školy, potraviny byly na lístky a civilní soukromá auta nejezdila, na benzín neměla nárok.

Další odpovědi
Kryšpín

Nahlédl jsem do kroniky na př. jízda vpravo se připravovalo v Československu od roku 1930 po obsazení skopčáky během týdne vše jezdilo vpravo. Dále zlodějíčkové, přepadání, podvodníci a pod. po obsazení republiky skoro vymizelo strach z velkých trestů, neb transport do koncentráků. Příděl potravin vše fungovalo, prohazování silnic od sněhu nařízeno fungovalo, zatemnění oken a pod. Pokud neměl občan souseda neb v zaměstnání kolaboranta, nebyl v odboji, neb jeho příbuzní skopčáci jej neměli v hledáčku. Ovšem pokud byl Rom, Žid tak byl likvidován, deportován.