Avatar uživatele
Janča:3

Jaké reakce jsou zdrojem energie na Slunci? Které dva prvky se těchto reakcí účastní?

Chemie…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3840 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Jaderná fůze, které se účastní jenom jeden prvek – vodík. Ke slučování jader dalších prvků dojde až po vyčerpání vodíku.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
badisko

Jádro Slunce je centrální část Slunce, ve které probíhají termonukleární reakce a vzniká zde všechna energie Slunce. Poloměr slunečního jádra je asi 175 tisíc kilometrů. Teplota v jádru dosahuje 1,5×107 K[1], na okraji asi 7 000 000 K. Vnitřní tlak se odhaduje na 2,5×1016 Pa. Hustota vnější části jádra asi 20 g/cm3, zatímco vnitřní části až 130 g/cm3. Tvořeno je hlavně volnými jádry vodíku, hélia a volnými elektrony. Jedna z teorií předpokládá, že doba rotace slunečního jádra je 11 dní, ale není přesně známo jakou rychlostí jádro rotuje, ani zda má Slunce diferenciální rotaci.

V jádru Slunce dochází během proton-protonového cyklu k fúzi jader lehkého vodíku na hélium. Ze čtyř jader vodíku vzniká jedno jádro hélia. 0,7 % původních protonů se přemění na energii. Každou sekundu se tak na energii přemění 5 milionů tun hmoty. Tlak takto vznikajícího záření působí proti tlaku vznikajícího vlivem velké hmotnosti vnějších vrstev Slunce a udržují tak sluneční hmotu v hydrostatické rovnováze. Energie vzniklá ve formě fotonů gama záření se na povrch Slunce dostává prostřednictvím konvekce, absorpce a emise, opouští ho v podobě elektromagnetické radiace a neutrin.

rika teta wiki .. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/J%C3%A1dr­o_Slunce

a toto je povedenej dokument .. http://www.you­tube.com/watch?v=6Ad­t2BjZcqA

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Na Slunci probíhá reakce, jejíž podstatou je vznik Helia z izotopů vodíku, uvolňuje se při tom velké množství energie. Vodík se zde vyskytuje jako deuterium nebo tritium, obsahuje tedy také neutrony. Obyčejný vodík neutrony neobsahuje.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek