Avatar uživatele
Registrovaný

Jaké reakce jsou zdrojem energie na Slunci? Které dva prvky se těchto reakcí účastní?

Chemie...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Jaderná fůze, které se účastní jenom jeden prvek - vodík. Ke slučování jader dalších prvků dojde až po vyčerpání vodíku.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jádro Slunce je centrální část Slunce, ve které probíhají termonukleární reakce a vzniká zde všechna energie Slunce. Poloměr slunečního jádra je asi 175 tisíc kilometrů. Teplota v jádru dosahuje 1,5×107 K[1], na okraji asi 7 000 000 K. Vnitřní tlak se odhaduje na 2,5×1016 Pa. Hustota vnější části jádra asi 20 g/cm3, zatímco vnitřní části až 130 g/cm3. Tvořeno je hlavně volnými jádry vodíku, hélia a volnými elektrony. Jedna z teorií předpokládá, že doba rotace slunečního jádra je 11 dní, ale není přesně známo jakou rychlostí jádro rotuje, ani zda má Slunce diferenciální rotaci.

V jádru Slunce dochází během proton-protonového cyklu k fúzi jader lehkého vodíku na hélium. Ze čtyř jader vodíku vzniká jedno jádro hélia. 0,7 % původních protonů se přemění na energii. Každou sekundu se tak na energii přemění 5 milionů tun hmoty. Tlak takto vznikajícího záření působí proti tlaku vznikajícího vlivem velké hmotnosti vnějších vrstev Slunce a udržují tak sluneční hmotu v hydrostatické rovnováze. Energie vzniklá ve formě fotonů gama záření se na povrch Slunce dostává prostřednictvím konvekce, absorpce a emise, opouští ho v podobě elektromagnetické radiace a neutrin.

rika teta wiki .. http://cs.wikipedia.org/…

a toto je povedenej dokument .. http://www.youtube.com/…


Avatar uživatele
Bronzový

Na Slunci probíhá reakce, jejíž podstatou je vznik Helia z izotopů vodíku, uvolňuje se při tom velké množství energie. Vodík se zde vyskytuje jako deuterium nebo tritium, obsahuje tedy také neutrony. Obyčejný vodík neutrony neobsahuje.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2955
Zlatý quentos 1380
Zlatý mosoj 1345
Zlatý Drap 1052
Zlatý gecco 691
Zlatý led 649
Zlatý Kepler 640
Zlatý hanulka11 627
Zlatý marci1 602
Zlatý Lamalam 575

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.