tomáš007

Jaké památky v New Yorku stojí za to navštívit a kolik popřípadně stojí jejich prohlídka?

Doplňuji:
Můžete normálně odpovědět a ne mi posílat google… asi jsem to nezkoušel :(((

Nejlepší odpověď
Já...

Je toho strašně moc už jen na Manhattanu – Empire State Building($), Museum of Modern Art ($), Ground Zero, Brooklyn Bridge, Socha Svobody ($), Times Square, Central Park, Wall Street, Grand Central, Strawberry Fields (J. Lennon), Madison Sq.Garden (vše neoznačené = zdarma), …atd., atd.

Ten výčet by byl obrovský. Navíc záleží na každým jedinci – každý upřednostňuje něco jiného. Já všude, kam přijedu, upřednostňuji exteriéry (a v NY samozřejmě obzvlášť). Každej mrakodrap je jinej, každej je úžasnej, každej má svou historii.

Nás sice provezli téměř všemi čtvrtěmi NY (kromě Staten Island pochopitelně) – celý den až do noci. Každá je něčím základním typická – to je vidět na 1. pohled. Ale na další, hlubší poznání detailů každé z nich, byste tam už museli pobýt alespoň několik dní. To základní je prostě vidět hned, to další by už vyžadovalo výrazně víc času.

Nejvíc dní jsme proto trávili právě na tom Manhattanu. Venku i vevnitř. Všude kam jsme vlezli nám sice platili vstupné, takže bych neměl remcat, ale stejně největší zážitky byly ze samotných procházek po Downtown. Super byla též 1/2 denní vyhlídková projížďka lodí po Hudsonu (Zajímavost č.1 – plout tam jen o 2 dny později, tak nám – přesně na naše hlavy – přistál ten Airbus!) kolem Manhattanu do East River (až k OSN) a zpět. Denní, a hlavně noční Times Sq. taky nemá chybu, návštěva ESB za jasného dopoledního sluníčka a křišťálového vzduchu taky do smrti nevymažete z paměti…

Vrcholem pobytu (alespoň pro mne) byl vyhlídkový let helikoptérou nad Manhattanem a New Jersey – u toho jediného jsem se dozvěděl cenu – 20 min = 86,–$/os.(www.libertyhe­licopter.com).

A Zajímavost č.2 – měli tam tehdy 3 helikoptéry. 6 měs.po naší návštěvě se 1 z nich srazila nad Hudsonem s malým soukromým letadlem a spadla do řeky – 9 mrtvých. A přesně na stejném místě, jako 1/2roku předtím přistál na hladině ten Airbus. Tehdá toho byly plná zpravodajství v TV i v tisku – viz např.:

http://zpravy­.idnes.cz/poli­cie-vylovila-z-hudsonu-zricenou-helikopteru-letoun-zustava-na-dne-137-/zahranicni.as­px?c=A090810_114818_zah­ranicni_ipl

Podle barvy to vypadá, že to byla právě „ta moje“ helikoptéra… Ufff…

Ale ke spokojenosti mi stačilo i např. pobýt hoďku na oku lahodícímu Rockefeller Centru a taky třeba jen projít Broadway a 5. Avenue od Central Parku k Downtown a ten (vč.Uptown) projít křížem krážem a přejít si Brooklyn Bridge z jedné strany na druhou a zpět. To byly taky zážitky k nezaplacení a přitom taky grátis…

Chodit po památkách v interiérech budov na úkor města mi prostě připadá při první návštěvě v NY jako velký hřích. To jedině, že bych tam snad pobýval alespoň 1/2 roku…

Ale chápu, že někomu může přijít každej mrakodrap stejnej, každá Avenue na jedno brdo, zato ho lákají skvostné exponáty z celého spektra lidské činnosti a z celého světa zkoncentrované do nepřeberného množství NY muzeí, více či méně proslavených. Naše baby zas nejvíc lákaly nákupy v Macy´s a Century 21 (největší obchoďáky)… No prostě těžké radit…

Já se raději (a schválně) jel projet NY metrem, abych trochu nasál atmosféru, jel párkrát taxíkem, abych poznal i toto. A chodit kolem budov a institucí, které znáte ze starších i novějších amerických filmových trháků či seriálů, to je – alespoň pro mne – dechberoucí zážitek.

Navštívili jsme i v jednom z divadel na Broadwayi muzikál Chicago. Podle mne škoda utracených 65,–$ pro mne. Ale pro někoho možná další z vyplněných snů… To pro mne byl 100× větší zážitek z NHL v MSG: NY Rangers vs. Montreal Canadiens. Nádhernej zápas, 10 gólů (hattrick Lang, 1× Průcha a Plekanec), a obrovská show. Ale lupen za poctivých 82,–$. Moje jediná větší investice do tohoto zájezdu (kromě pár nákupů…). Ale pozor – sehnat legálně lístky (tzn. u pokladny) je téměř nereálné. Tam je kontinuálně vyprodáno. Na nás se však u toho okýnka trochu usmálo štěstí (spíš hodně…).

Tak si vyberte, co je důležité pro vás. Dovoluji si tvrdit, že na 1.návštěvu NY nepotřebujete moc peněz na vstupy a přesuny od muzea k muzeu, protože když je vynecháte, tak přesto odjedete nadšeni a plni zážitků.

Každopádně doporučuji se dokonale připravit už doma – sehnat a nastudovat informace a zvolit priority, co bezpodmínečně vidět, co určitě vidět, co rád vidět, co možná vidět a co eventuálně vidět, zbyde-li čas. A vytvořit si přibližný itinerář. Fakt se to vyplatí. V NY, díky tomu kvantu zážitků, ten čas utíká strašně rychle, a co podceníte v přípravě doma, tam těžko doháníte – spíš budete muset přistoupit na kompromisy a redukovat plány. To platí ve většině destinací světa, v NY však trojnásob… Budiž vám k bezproblémovému naplánování pobytu a jeho ideální realizaci pomůže i tento můj sáhodlouhý popis největšího cestovatelského zážitku mého života…

Takže jestli tam vyrážíte, tak si to užijte. Garantuji, že ať zvolíte to či ono, budete (přinejmenším!) spokojeni…

Další odpovědi
anonym

Teda, ad já.., klobouk dolů, fakt vyčerpávající a obsáhlá odpověď.
Ke tvému popisu letu helikoptérou připojuji odkaz s panoramatickými leteckými záběry z 10 míst v okolí Manhattanu.
P.S. Tvá odpověď má větší přínos spíše pro informovanost ostatních, protože tazatel je školou povinný puberťák, jenž tu jen „háže patky“.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/chcete-usetrit-za-letenku-do-new-yorku

led

Central park, ale cez deň a nie sám
odtiaľ smerom na Broadway a smerom na juh cez Times Square zbehnete až k „Bodu 0“ (bývalé dvojičky) odtiaľ do prístavu, loďok k Soche Slobody. To ste sa ani nezdržovali a celý deň je za vami. Ceny nepoviem, lebo za tých 10 rokov sa zmenili

Larissa

Před dvanácti lety bych řekla i Dvojčata

ReHu

http://www.go­ogle.cz/#hl=cs&c­p=11&gs_id=v&xhr=t&q=New­+York+pam%C3%A1t­ky&pf=p&sclien­t=psy-ab&source=hp&pbx=1­&oq=New+York+pa&aq=0&a­qi=g4&aql=&gs_sm=&gs­_upl=&bav=on.2,or­.r_gc.r_pw.,cf­.osb&fp=36a4b8e­6f338385f&biw=1171&bih=7­99