Saurus

Jaké musí být v autě pásy?

Budeme kupovat auto, které má ale jeden pás jiný než ty ostatní – není přes rameno, ale pouze kolem pasu. Je použití takového pásu zákonné, nebo je podle předpisů povolen pouze pás přes rameno?
Doplňuji:
Jedná se o pás, který je uprostřed a je tam od výrobce. Náš hlavní problém spočívá v tom, že v listopadu se nám narodí 3. dítě, takže když vyrazíme celá rodinka, pojede nás 5 – tedy plné auto. Jeden tedy bude muset být logicky připoután uprostřed tím dvoubodovým pásem. Děti máme všechny zatím malé, takže všechny musí být v autosedačce. A teď nevím – lze tímto pásem připevnit dětskou autosedačku, nebo to jde pouze tím klasickým 3-bodovým? Pokud to nejde, tak tam budu muset sedět já a zase zůstává otázka – je zákonné vézt dítě v autosedačce na předním sedadle? Jednu dobu jsme měli starou škodovku, kde nejsou vzadu pásy, takže jsme to tak dělali, ale to byl malý jen v tzv. vajíčku, ale dát na přední sedadlo (sedadlo spolujezdce) klasickou autosedačku, kde dítě sedí čelem vpřed?

Nejlepší odpověď
Drap

Pasy musí být takové, jaké montuje výrobce. Tento typ je pro dané auto homologován.

Další odpovědi
Ar

Nejspíš se jdná o bezpečnostní pás, který je na zadním sedadle uprostřed. Tam je to v pořádku, jinde by to neprošlo STK.
Doplňuji:
Tak malé mimčo by bylo ideální vozit v přenosné kolébce. Jinak i na bederní pás se vyrábějí autosedačky, třeba Römer Eclipse se nehá upevnit tímto pásem. Pokud povezete děcko na předním sedadle tak ve vašem voze musí jít deaktivovat airbag. Sedačku upevnit v protisměru.

baghira

Vzadu uprostřed? Tak to je OK, tam to tak být může. (Předpokládám, že to není nějaká domácí verze, ale že je to od výrobce.)
Doplňuji:
Sedačka musí být připevněná tak, jak je v návodu.
Pokud jsou vzadu tři děti a uprostřed dvoubodový pás, tak to prostřední dítě, pokud je starší než 3 roky, může být připoutáno dvoubodovým pásem i bez sedačky (eventuálně jen v podsedáku, pokud se tam vejde).