Michal47

Jaká mohou A a B být ve větě „Spíš A, než aby B“ taková, aby jejich vztah byl hodně rozporuplný?

Např. „Příliš to zvonilo, než aby to mohlo být ryzí.“ Tady se to dá přehodit, ale já hledám nějakou větu, kdy se obě části musí vyskytovat jen ve stanoveném pořadí, aby ta věta dávala smysl. Moc děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Váš dotaz spíš patří do výrokové logiky.

Než aby to mohlo být ryzí, příliš to zvonilo. Příliš to zvonilo, než aby to mohlo být ryzí.

Myslím že jde o rovnost.

Implikace jako druh výrokové logiky odpovídá hovorově podmínkové větě – jestliže A, potom B, případně kdyby A, pak B.

Tvrzení může být pravdivé, nebo nepravdivé, záleží na tom, zda je pravdivý či nepravdivý první člen.

"Je-li trojúhelník pravoúhlý, pak pro jeho strany platí Pythagorova věta.“.

Stačí mechanicky negovat obě věty a prohodit jejich pořadí v souvětí. Neplatí-li pro strany trojúhelníku Pythagorova věta, pak není pravoúhlý."

Zkuste se podívat do odkazu. I když jsem skládala zkoušku z logiky, V tomto směru se mně hodně vykouřilo z hlavy. Něco jsem si přpomněla z odkazu, třeba pomůže i vám.

http://www.uceb­nice.krynicky­.cz/Matematika/01_Za­kladni_poznat­ky/04_Vyroky/1403_Im­plikace_a_ekvi­valence.pdf

Další odpovědi
Justin1

Kdysi jsem četl Pipi Dlouhou punčochu. Pipi povídala kamarádům o svém tatínkovi, kterého už spoustu let neviděla, protože to byl mořeplavec, a najednou úplně náhodou svého tatínka uviděla, jak jde kolem. Řekla mu, že už si myslela, že se utopil, a on na to řekl:

„Spíš se podaří velbloudovi provléknout nit uchem jehly, než se mně podaří se utopit.“

Tím chtěl říct, že se neutopí. Kdyby mu naopak hrozilo, že se utopí, neříkal by, že se spíš utopí, než aby se velbloudovi podařilo provléknout nit uchem jehly, protože by se z toho nedalo poznat, jak moc nebo málo pravděpodobné je, že se utopí.

nyjono

A to je úloha k domácúmu vypracování nebo jsi nějaký spisovatel a hledáš zápletku?

ivzez

Podle mne se jednotlivé věty z příkladu přehodit nedají.
Věta „Bylo to příliš ryzí, než aby to zvonilo“ mi nedává smysl.

Michal47

Annas, moc děkuji!

annas

Není zač. Osvěžila jsem výrokovou logiku.

Michal47

Justin1! Obě naše tvrzení dávají smysl oběma směry. Jsou to de facto modely ekvivalence. Nevím, jak vytvořit model implikace, který by musel dávat smysl jen jedním směrem…

Michal47

Děkuji Justin1. Mě napadlo příliš jednoduché a stručné „Spíš budu papež, než abych dokončil vysokou školu.“ Opačně to nedává velký smysl.

ivzez

Ve větě „Spíš budu papež, než abych dokončil vysokou školu.“
bych místo „abych“ použila jen„bych““.

Michal47

„Spíš budu papež, než bych dokončil vysokou školu“ má pouze časový význam, tj. že by mi to trvalo příliš dlouho. To však nebyl smysl té věty. Byla míněna tak, že se mi to dokončení vysoké školy nemůže podařit. „Příliš to zvonilo, než aby to mohlo být ryzí“ je smysl nedávající jinotaj. Špatný příklad, omlouvám se. Nebo Vám to nějaký smysl dává? Zajímalo by mě to. Ozvěte se.