Avatar uživatele
Martina F.

Jaké knihy byste doporučili 60letému otci, který by rád „dohnal“ četbu?

Dobrý den. :)

Můj otec (60 let) zjistil, že při cestě do práce a z práce autem ho nyní baví více poslouchat audioknihy než rádio. Rozhodl se tedy, že by rád „dohnal“ nějakou četbu. Bude mít narozeniny, tak mu chci nějaké audioknihy navybírat a darovat. Nechci se ho ptát přímo, aby to bylo překvapení. Zjistila jsem několik „okruhů“ zájmu:

  • Slyšel Farmu zvířat a ta ho bavila. (V dětství ji i četl.) Které další dílo od Orwella byste doporučili, případně jiné podobné knihy?
  • Hodně se mu líbí Menzelovy filmy. Budu tedy vybírat nějaká díla Vančury a Hrabala. Která jsou podle vás nejlepší? Příp. jiní autoři s podobným stylem?
  • Ota Pavel – podobní autoři?
  • Má rád filmy s Vinnetouem. Jaké další knihy Karla Maye byste doporučili, či opět něco jiného v podobném stylu?
  • Nemá rád fantasy jako je Harry Potter či detektivky.
  • Kdybyste měli jakákoliv jiná doporučení na knihy, která by muže jeho věku mohla zaujmout, budu ráda.

Obecně asi nic pesimistického nebo existenciálního. Může být spíše něco, co ho pobaví.

Děkuji všem za tipy. :)

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? da ny, Pepa25 před 207 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Dobrý den,

ráda poradím. Váš otec má zřejmě rád převážně realistické, dobrodružné a společenskokri­tické knihy.

  • Pokud se mu líbila Farma zvířat od George Orwella, tak by jistě ocenil i jeho druhé nejznámější dílo – 1984. Toto dystopické dílo představuje kritiku totalitních režimů. Jde v něm o boj jednotlivce s totalitou. Má podobný styl jako Farma zvířat, ale je těžší na pochopení.
  • Co se týče děl Bohumila Hrabala, doporučuji třeba Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé nebo Ostře sledované vlaky. Díla Vladislava Vančury doporučující jsou třeba Marketa Lazarová, Rozmarné léto, Útěk ze sna.
  • Plukovník Švec je dílem Bohdana Chlíbce, který píše podobně jako Ota Pavel.
  • Kromě Vinnetoua od Karla Maye doporučuji také Old Surehanda, Old Shatterhanda, Winnetou : historie jednoho muže a Další dobrodružství Vinnetoua.
  • Za zmínku stojí také Dobrodružství Toma Sawyera a Další dobrodružství Toma Sawyera od Marka Twaina.
  • Z dalších autorů, které by mohl váš otec ocenit samo o sobě, by to mohl být například Erich Maria Remarque se svým dílem Na západní frontě klid a spisovatel Jaroslav Hašek s Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Doufám, že tato doporučení budou pro vašeho otce přínosem a že si některou z knih oblíbí!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Doporučuji „Žítkovské bohyně“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Doporučuji knihy, které mají středoškoláci na výběr k maturitní četbě.

Patří mezi ně například:

  • Romeo a Julie
  • Petr a Lucie
  • Lakomec
  • Maryša
  • Jméno růže
  • Na západní frontě klid
  • Bylo nás pět
  • Jak je důležité míti Filipa
  • Krysař
  • Malý princ
  • Máj
  • Kytice
  • Staré pověsti české

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Je ošidné doporučovat knihy osobě, kterou vůbec neznám. Jde nejen i osobní vkus, ale i o intelektuální zázemí čitatele a jiné věci.

Je to jako s filmy na videu za totáče (kdy se slezla celá banda u „šťastného“ majitele videa na čumednu" – kluci i holky) CO pustit, aby to „chytlo“ co nejvíce přítomných? Hoši rádi „karate/ninja/Ram­bo“ (holky zívají) a když děvčata rozjásáš Pretty woman, tak hoši zasmušile civí do pivních lahví, chápeš? 😉

Vsadil bych tedy na humoristická či satirická díla (pro začátek).
Jako „pecku“ (lety prověřenou) bych nasadil od Jerome Klapka Jerome „Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)“ Téměř na tuty se v té knize každý tím či oním způsobem najde (přísahal bych, že JKJ inspirovala znalost mého strejdy k napsání epizody „Strýc Podger zavěšuje obraz“) To NEZKLAME!

Dobrá jsou i česká díla M. Švandrlíka, např. „Dívka na vdávání“ – humoristický pohled podepřený známými reáliemi ze středověkých kronik o tom, „jak do bylo doopravdy“ se slavným únosem franské šlechtičny z kláštera ve Schweinfurtu synem knížete Oldřicha (pozdějším českým knížetem) Břetislavem I.

Lze předpokládat s ohledem na věk, že povinně absolovoval záladní vojenskou službu. A my chlapi na vojnu/armádu a její absurdity rádi vzpomínáme. Černé barony (Švandrlík) nebo „Tankový prapor“ asi bude znát (bylo to i zfilmované), ale zkusil bych třeba „Jak jsem vyhrál válku“ od Ryana.

Hele, vážně mě napadá mnoho knih, které bych NĚKOMU vřele doporučil, zatímco někomu JINÉMU bych poradil, aby se těm stejným OBLOUKEM VYHNUL. Opravdu se nedá radit. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cappuccino

Ja bych pridala neco od Michala Wiewega.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Audioknihy se dají stahovat bezplatně většinou pouze na Uložto. Mám jich více, různých žánrů, ovšem namá cenu je zde jmenovat. Já osobně ale spíše prefetruji e-knihy, ve formátu e.pub a mám je ulioženy v mobilu (cca 3000 titulů), takže si mohu číst kdekoliv a kdykoliv, když mám čas a chuť. Výborná aplikace na čtení v mobilu, nebo tabletu s Androidem je aplikace ReadEra (Google Play).
Jinak, co se týká ještě audioknih, tak není na škodu, pokud nechce otec rušit okolí a poslouchá je rovněž z mobilu, tak pořídit BT sluchátko/ka do ucha/ší a pak může rověž poslouchat ty audioknihy třeba i na cestách ve veřejné dopravě, nebo pokud sedí někde v čekárně a podobně. Taky vhodný dárek 🙂.
Tady něco o audioknihách. Jinak je toho na netu podstatně více.
https://www.so­sej.cz/Magazin/Os­tatni/audiokni­hy-ke-stazeni-zdarma-kde-a-jak-to-funguje

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Martina F.

Ještě mě odpověď od umělé inteligence „Dobrodružství Toma Sawyera“ přivedla na myšlenku zkusit najít knihu, která by jej trochu vrátila do klukovských let či vzala na nějaké dobrodružství, jaké mohou kluci zažívat. Asi né úplně knihu pro děti, i když zfilmovanou sérii Bylo nás pět např. má rád. :) Napadá vás něco v tomto duchu?

Avatar uživatele
Martina F.

Děkuji všem za odpovědi. :)

Jiří Bohumil: Děkuji, ale nešlo mi o zdroje na stahování audioknih. Měl byste třeba nějakých pár tipů na konkrétní knihy, co by mohly otce v tomto věku a s takovými preferencemi zaujmout? Jinak bude poslouchat pouze sám v autě, takže sluchátka určitě ne.

paul1: Děkuji, ale obávám se, že „fascinující příběh o ženské duši, magii“ (Databáze knih) by otce asi nezaujal. Nicméně vzpomínám si, že náš češtinář byl tehdy z této knihy nadšený. Takže věřím, že pro někoho tip určitě dobrý. :)

cappuccino: Děkuji za tip, Wiewegovy knihy máme doma, čte je moja mamka. :) Ale otec je myslím považuje za takové "ženské " čtivo.

Rokio: Dekuji. Ano, přesně to mě také napadlo. :) Já osobně četla spoustu divadelních her, líbil se mi Lakomec a pak se mi líbilo O myších a lidech, takže o tom uvažuji. Nicméně tam není moc veselý konec. Vy byste považoval/a které knihy z povinné četby za vhodné pro něj?

aliendrone: Je mi jasné, že doporučit knihu je těžké. Ale zdá se mi, že jste se docela trefil s tím, co by se otci mohlo líbit. :) Humoristické knihy by mohly mít úspěch. (Otec má rád staré české komedie typu Marečku, podejte mi pero, Zítra to roztočíme, drahoušku, Série „Básníků“ apod.) A I Tankový prapor a Černé barony. Takže „Jak jsem vyhrál válku“ vypadá rozhodně zajímavě. „Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)“ mě také zaujalo.
Měl byste třeba ještě nějaké tipy? :)

Nový příspěvek