Jaké jsou významy a možnosti výkladu ‚padni komu padni‘?

Dokázal by někdo prosím shrnout, jak různě by se dalo vykládat rčení(?) ‚padni komu padni‘?

Nejlepší odpověď
vagra

Padni komu padni,znamená nulovou toleranci-bez výjimek,bez pardonu/ať se jedná o kohokoli apd./
Doplňuji:
Na příklad:potrestán bude viník,bez ohledu na to,jestli jde o dělníka nebo o vrcholového politika.

Další odpovědi
annas

Vyjdu od slova pád. Je doslovným překladem latinského casus, jak uvádí už slovník Jungmannův.
Odvozených podstatných jmen od slovesa padat je mnoho, je to nejen doslovně z němčiny přeložený nápad, ale i poměrně nedávno publicisticky rozšířený dopad – silný účinek a potom i západ, odpad, případ, spád i spad.
Vidíme, že u odvozenin se mísí významy původní – fyzický pád s významem přeneseným (nápad, dopad). Bohatá je frazeologie padání – padají vlasy, únava, dřímota, smutek, výstřel i branky, góly, stíny, ale i otázky a také odpovědnost, volba, karta;

V poslední době slýcháme v politických diskusích požadavek typu padni, komu padni.

Toto spojení se používá např. ve významu pochybení jedince, pro přesné označení viníka, pro popis jeho provinění, pro politický pád. Ale mělo by platit i pro všechny vyvrhele společnosti, a to včetně potrestání.

Skutečný pád je přenesený do pádu obrazného.

Dea Lae

Příspěvek smazán administrátorem.

vagra

Ruka zákona by měla"padnout"na viníka stejně,jestli se jedná o obyčejného člověka,nebo vysokého papaláše.

Pup Ini

Ale nepadne,protože nejsou zákony.Havloidi se postarali…

annas

To je pravda. Ale na koho víc padá?

vagra

Na pravdivost se tazatel neptal.
Chtěl jsem jenom vyložit,v poslední době tak oblíbené,slovní spojení.Nic víc!
Ve skutečnosti je tomu u nás samozřejmě jinak.
Všichni víme,že jde o takové líbivé populistické „kecy“.

annas

Vagro, já jsem reagovala na Vaši odpověď, ale vůbec ne ve zlém. Jen jsem si posteskla, že ne vždy padne trest tam, kde by měl nebo má. Tento výrok se používá víc ve vztahu k politikům, když jim už teče do bot, abyšel vysvětlit tak, jako komu vyhovuje.

vagra

OK-Já jen-abychom nebyli ve při.

Pup Ini

Vepř seš,dyk máš 102 kg.Kolik vážilo prase,to víte!Ale jaká je situace na bojišti,o to se nezajímáte.No prosím…obálky jste ani neotevřel!…Prý „neumí“ rusky:asi nějaký vyšší důstojník,je jasné,že k nám nepošlou nějakého frajtra.Ať žije ruský car,my ho uděláme českým králem!
Tím se bavte!
Kup si pivo a žvaň si co chceš!

annas

Děkuji, vše v pořádku. Ani já nechci být s Vámi ve při. Někdy napsané slovo může vyznít jinak, než to člověk myslí.