LukasP

Jaké jsou vnitřní obory sociologie a sociologické vědy?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda někdo nevíte, co je tím myšleno? Jsou to 2 body osnovy pro prezentaci, kterou mám zpracovat, ale nemohu to nikde pod těmito názvy najít. Napadá mě, že vnitřními obory sociologie by se mohlo myslet sociologie obecná, dějiny sociologie (jaké další?), apod.. ale ohledně sociologických věd jsem nic nenašel. Budu rád za každou radu, děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Základní sociologické disciplíny podle učebnice Základy sociologie od J. Hladíka

Socilogie

  • sociálního rozvrstvení (stratifikace)
  • věkových skupin (mládeže, dětství, sociální gerontologie)
  • pohlaví (s. ženy, ženských hnutí)
  • rasových a etnických skupin
  • srovnávací a historická
  • organizace
  • ekonomického chování
  • práce a průmyslu
  • polit. institucí (stran a státu)
  • populační problémy a sociologické aspekty demografie
  • sociální ekoloigie a sociologie sociálního prostoru
  • lidských sídel (města a venkova)
  • sociální kontroly a deviantního chování
  • práva a normativních systému
  • volného času a sportu
  • masových médií a masové komunikace
  • zdraví a nemoci
  • socializačnízo procesu a životního cyklu
  • rodiny a vzdělání
  • makrosociologie (s. sociální změny, soc. hnutí a světových systémů)

Dále např. s. literatury, románu, reklamy, volebního chování, války atd.

--
Obory sociologie na VŠ
http://www.job­s.cz/vysoke-skoly/humanitni-a-spolecenske-vedy/sociologie/
Doplňuji:
Zapomněla jsem uvést, že základní struktura sociologie je:

  1. s. obecná
  2. s. speciální (aplikovaná) – vyjmenovala jsem.

S. má úzký vztah k ostatním vědním disciplínám. V některých jevech se překrývá se sociální psychologií . Hranice mez oběmai vědami jsou neurčité.

Jinak v diskuzi.