Kazatel

Jaké jsou nejzásadnější rozdíly mezi akvizicí a fúzí?

Nejlepší odpověď
annas

"Fúze i akvizice patří mezi formy podnikových kombinací a představují určitou formu spojení podniků.

Rozdíl mezi nimi ale spočívá v tom, že:

fúze je víceméně přátelské spojení dvou či více firem, které jsou managementy vnímány jako prospěšné

u akvizice se akvizitor pasuje do role rozhodující společnosti, cílová společnost často převzata být nechce a může tak jít i o nepřátelský pro­ces

Rozklkněte nadpisy a dovíte se víc

Definice akvizice a její výhody
Definice fúze "

https://www.feb­mat.com/clanek-akvizice/

Další vysvětlení

https://www.al­taxo.cz/porad­na/offshore-spolecnosti/jaky-je-rozdil-mezi-fuzi-a-akvizici

Další odpovědi
Pepa25

Fúze je spojení dvou firem formou sloučení (do jedné z firem) nebo splynutí (do úplně nové firmy). Fúzovat mohou stejně velké i různě velké firmy, vždy to musí schválit akcionáři, mohou být různé výměnné poměry akcií atd.
Akvizice je nákup něčeho, v tomto kontextu firmy nebo podílu. Následně tato koupená firma může existovat třeba jako samostatná firma, nemusí dojít k fúzi.

Kepler

Annas už dobře vysvětlila, ale při té příležitosti se zeptám: spojení Škody a VW byla akvizice, nebo fúze? Nebo snad něco jiného?

Pepa25

Kepler: VW povedl akvizici Škodovky, koupil firmu v rámci privatizace. K fúzi nedošlo, to by znamenalo, že by Škoda Auto a.s. zanikla, což se nestalo. Samozřejmě, z ekonomického pohledu došlo k propojení VW a Škody v rámci jednoho koncernu, takže uplatňují jednotné koncernové politiky v řadě oblastí.

Kepler

Díky za vysvětlení.